ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi dün, Brazavil’de Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso tarafından kabul edildi.

Denis Sassou Nguesso görüşmede, Covid-19 salgınıyla mücadele ve ekonomik toparlanma meselelerinde ülkesine sağladığı destekten ötürü Çin’e teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Denis Sassou Nguesso, Tek Çin ilkesine bağlı olduklarını ve Çin’le siyasi güveni pekiştirmenin yanı sıra enerji, ulaşım ve tarım gibi alanlarda iş birliği yolu aramayı arzuladıklarını kaydetti.

Nguesso ayrıca, Çin’le Birleşmiş Milletler (BM) ile ilgili işler ve Afrika bölgesindeki sorunlar konusundaki koordinasyonu güçlendirmeye, tek taraflılığa karşı çıkmaya ve çok taraflılığa destek vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Yang Jiechi ise, Kongo Cumhuriyeti’nin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı yapmak için altyapı ve endüstri parklarının geliştirilmesi gibi farklı alanlarda bağları ilerleterek, potansiyel iş birliği alanları keşfedeceklerini söyledi.

Çin ile Kongo Cumhuriyeti’nin iki gelişen ülke olarak, birçok önemli uluslararası sorunda geniş fikir birliğine sahip olduğuna dikkat çeken Yang, iki tarafın yeni dönemde Çin-Afrika keder ortaklığının inşasını ilerletmesi ve tek taraflılığa karşı çıkması gerektiğine vurgu yaptı.

Yang, Çin ile Kongo Cumhuriyeti’nin çok taraflılığı, uluslararası adalet ve hakkaniyeti, gelişen ülkelerin ortak çıkarlarını korumasının önemine işaret etti.

Yang, aynı gün ayrıca Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jean-Claude Gakosso ile de bir araya geldi.