Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı, Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping ile Kore İşçi Partisi Genel Sekreteri ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kim Jong-un bugün “Çin- Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Dostluk İş Birliği ve Karşılıklı Yardım Antlaşmasının imzalanmasının 60’ıncı yıl dönümü münasebetiyle karşılıklı tebrik mesajları gönderdi.

Xi Jinping, tebrik mesajında, 1961’de Çin ve KDHC’nin eski nesil liderlerinin stratejik bir karar alarak önemli bir siyasi çerçeve oluşturan anlaşmayı imzalamaya karar verdiklerine dikkat çekti. Xi, 60 yıldan beri iki tarafın birbirine kararlılıkla destek vererek aralarındaki geleneksel dostluğu pekiştirdiğini, sosyalizm davasının gelişmesini ilerleterek bölge ve dünyanın barış ve istikrarını koruduğunu kaydetti.

Son 60 yılda KDHC ve Çin’in birbirlerine destek ve yardım sağlayarak bir dostluk tarihi yazdıklarına işaret eden Kim Jong Un, karmaşık ve değişken uluslararası durum karşısında, KDHC ve Çin arasındaki güven ve dostluğun her geçen gün daha da derinleştirildiğini, iki taraf arasındaki ilişkilerin daha yüksek bir aşamaya taşındığını kaydetti.

Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü bir kez daha kutlayan Kim Jong Un, KDHC-Çin dostluk ve iş birliğinin sürekli geliştirilmesinin partisi ve hükümetinin kararlılıkla izlediği bir tutum olduğunu vurguladı.