Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50’inci yıl dönümü vesilesiyle birbirlerine tebrik mesajı gönderdi.

Xi mesajında, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana ikili ilişkilerin istikrarlı şekilde ilerlediğini kaydetti.

İki ülke arasında 2016’da kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulmasıyla iki taraf arasındaki karşılıklı siyasi güvenin pekiştirildiğini ve her alanı kapsayan karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin ilerletildiğini hatırlatan Xi, Covid-19 pandemisinin ortaya çıkmasının ardından iki ülkenin yardımlaşarak salgınla mücadeledeki iş birliğini güçlendirdiğini belirtti.

Xi mesajı şöyle sürdürdü:

“İkili ilişkilere büyük önem veriyorum. Şahsınızla birlikte, diplomatik ilişkilerin 50’inci yıl dönümü vesilesiyle ülkelerimiz arasındaki geleneksel dostluğu sağlamlaştırmaya, her alanı kapsayan iş birliğini derinleştirip geliştirmeye, ikili stratejik ortaklık ilişkilerini zenginleştirmeye ve iki ülke ile halklarına yarar sağlamaya hazırım.”

İbrahim Reisi ise mesajında, iki ülke arasında binlerce yıldır süren dostane temaslardan elde edilen birikimlerin ikili stratejik ortaklık ilişkilerinin sürekli geliştirilmesine zemin hazırladığını dile getirdi.

İran’ın ikili ilişkileri geliştirme kararlılığının sarsılamayacağını vurgulayan Reisi, Çin’le stratejik iş birliğinin seviyesini yükseltmeye, çok yönlü somut iş birliğini genişletmek için temasları yoğunlaştırmaya ve ikili ilişkileri derinleştirmeye devam edeceklerini belirtti.