Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile telefonda görüştü.

Wang Yi görüşmede, uluslararası durumda ne gibi değişiklikler yaşanırsa yaşansın, Çin’in İran’la dostane ilişkileri kesinlikle geliştirmeye, ikili somut iş birliğini ilerletmeye, iki ülke ile halklarına mutluluk ve fayda yaratmaya devam edeceğini belirtti.

Wang, Çin’in İran’la birlikte tek taraflılığa ve zorbacı girişimlere karşı çıkmayı, başka ülkelerin içişlerine karışmama ilkesini savunmayı ve gelişen ülkelerin ortak çıkarlarını korumayı sürdüreceğine vurgu yaptı.

Çin’in İran’la salgınla mücadele iş birliğini güçlendireceğine dikkat çeken Wang, İran’ın Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ne destek vermesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Çin’in, İran’ın bu ayın sonunda İran nükleer anlaşmasının yerine getirilmesine ilişkin müzakerelere dönme kararını olumlu karşıladığına işaret eden Wang, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD), tek taraflı olarak İran nükleer anlaşmasından çekildi, dolayısıyla hatalarını düzeltmek için ilk adım atması gerekir. Taraflar, görüşmelerin doğru yöne gelişmesini sağlamak için koordinasyonu güçlendirmeli. Çin, İran’ın Uluslararası Atom Enerji Ajansı’yla iş birliğini güçlendirmesine destek veriyor, çünkü ancak bu şekilde görüşmelerin yeniden başlatılması için olumlu ortam yaratılabilir.” diye konuştu.

Görüşmede Afganistan meselesine de değinen Wang, İran’ı 2. Afganistan’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’nı başarıyla düzenlediği için tebrik etti. Wang Yi, toplantının üçüncüsüne ev sahipliği yapacak olan Çin’in İran dahil ilgili taraflarla eş güdümü güçlendirerek, toplantıda daha çok sonuç alınması için çabalayacağını ifade etti.

Wang Yi, Afganistan’a komşu altı ülkenin Afganistan’ın uzun vadeli istikrara ulaşması için yapıcı rol oynaması gerektiğinin altını çizdi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan ise, İran-Çin ilişkilerinin stratejik olduğuna dikkat çekerek, yeni yönetimin Çin’le dostane iş birliğini kararlılıkla geliştireceğini belirtti.

Çin’in İran nükleer sorununda sergilediği olumu tavrı takdirle değerlendirdiklerini belirten Abdullahiyan, bu konuda Çin’le iletişim ve eş güdümü güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla iş birliğine önem verdiğine ve yakın gelecekte Genel Direktör Rafael Grossi’yi ağırlayacağına işaret eden Abdullahiyan, Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ne de tam destek verdiklerini vurguladı. Abdullahiyan, Çin’in 3. Afganistan’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’nı düzenlenmesini de desteklediklerini sözlerine ekledi.