Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 10’uncu yılı vesilesiyle karşılıklı kutlama mesajları gönderdi.

Xi mesajında, diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 10 yıl içinde ikili ilişkilerin daima sağlıklı ve istikrarlı geliştiğini ve her alanı kapsayan iş birliğinde zengin sonuçlar alındığını vurgulayarak, iki tarafın birbirlerinin temel çıkarlarını ve önemli kaygılarını ilgilendiren meselelerde birbirine kararlı şekilde destek olduğunu anımsattı.

Xi mesajına şöyle devam etti:

“Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana, iki ülke el ele vererek salgınla mücadele etti. Bu durum, kardeşlik kadar derin bir dostluğu yansıtıyor. Çin-Güney Sudan ilişkilerinin gelişimine büyük önem veriyorum. Şahsınızla ikili siyasi güveni pekiştirmek, Kuşak ve Yol çerçevesindeki iletişim ile işbirliğini derinleştirmek, iki ülkeye ve halklarına mutluluk yaratmak için ortak çaba harcamaya hazırım.”

Salva Kiir de kutlama mesajında, Çin’in Güney Sudan’ın gerçek bir dostu olduğuna dikkat çekerek, yalnızca 10 yıllık bir geçmişe sahip genç bir ülke olan Güney Sudan’ın ekonomik ve sosyal kalkınma, yurtiçinde barış süreci, Covid-19 salgınıyla mücadelede gibi alanlarda Çin’den somut yardımlar aldığını ve bunun için müteşekkir olduklarını kaydetti.

Kiir, ikili ilişkileri pekiştirmeye ve işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.