Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yle telefonda görüştü.

Xi görüşmede, geçen yıl Çin ile Finlandiya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıl dönümünün kutlandığını hatırlatarak, iki tarafın son bir yılda da Covid-19’la birlikte mücadele ettiğini, ikili dostluğu derinleştirdiğini ve ikili somut iş birliğini arttırdığını vurguladı.

Çin’in Finlandiya ile birlikte ikili ticareti güçlendirmeye hazır olduğuna dikkat çeken Xi, iki ülke arasında personel iletişiminin arttırılmasını, bilimsel araştırma ile yeşil ve düşük karbonlu gelişme alanlarındaki iş birliğinin yoğunlaştırılmasını, iklim değişikliğiyle ortak mücadelenin pekiştirilmesini arzuladıklarını ifade etti.

Çin’in Beijing Kış Olimpiyatları için hazırlık çalışmalarını ilerlettiğini kaydeden Xi, Finlandiya’ya Beijing Kış Olimpiyatları’nda başarı dileğini söyledi.

Xi, Finlandiya ile beraber çok taraflılığı uygulayarak, kamu sağlığı güvenliği ve iklim değişikliği sorunlarıyla ortaklaşa mücadele etmek için uluslararası iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarına işaret etti.

Sauli Niinistö ise, diplomatik ilişkilerin 70. yıl dönümünde iki ülke arasında her alanda büyük ilerlemeler kaydedildiğini dile getirdi.

Çin’in Finlandiya’nın Asya’daki en önemli ticaret ortağı konumunda olduğunu anımsatan Niinistö, iki taraf arasında yüksek teknoloji ve ekonomik sirkülasyon alanlarında büyük iş birliği potansiyelinin bulunduğunu kaydetti.

İki ülke arasındaki iş birliğinin Finlandiya’nın pandemiyle mücadelesinde önemli rol oynadığının altını çizen Niinistö, Beijing Kış Olimpiyatları’nda aktif şekilde yer alacaklarını söyledi.

Küresel sınamalar karşısında bütün ülkelerin diyalog ve iş birliğiyle hareket etmesini desteklediklerini belirten Niinistö, bu süreçte Çin’in önemli ve yeri doldurulamayan bir rol oynadığını vurguladı.

Niinistö, Finlandiya’nın Avrupa ile Çin arasındaki diyaloğu ve iş birliğini ilerletmede aktif rol oynamaya devam edeceğini dile getirdi.