Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Değişim Vakfı’nın web sitesi China-US Focus’tan iki Brookings Enstitüsü uzmanı, konu koronavirüs salgınını durdurma olduğunda Çin ile ABD arasında yeterli iş birliği olmadığını yazdı.

Yazarlar Cheng Li ve Ryan McElveen yazdı: 

“Covid-19 salgınının tarihi bugün yazılmış olsaydı, anlatıda geçmiş salgınları karakterize eden küresel ortak neden değil daha ziyade el sıkışma ve suçlama baskın olurdu. Bu hikâyeyi hiçbir şey salgınının ilk vurduğu Çin ile en çok enfeksiyona ve en çok ölüme maruz kalan ABD hükümetleri arasındaki iş birliğinin yokluğundan daha fazla özetleyemez.”

Her iki uzman da Çin ile ABD arasındaki güveni ve iş birliğini azaltan çok fazla suçlama oyunu, komplo teorisi ve kamuoyu savaşı olduğunu belirtti.

Uzmanların önerdiği, salgını kontrol altına almak için dünyanın en büyük iki ekonomisinin birlikte üzerinde çalışabileceği on alan şu şekilde sıralanmıştır:

1. Halk sağlığı iş birliği geleneğini sürdürmek

Yazarlar, HIV / AIDS, H5N1 ve Ebola da dâhil olmak üzere iki ülke arasında bir sağlık iş birliği geçmişinden alıntı yapıyor. Buna karşılık, Covid-19 konusunda iş birliği hiç yoktan öte bulunuyor.

2. Tıp topluluğu içinde güçlü bağları koruyun

Yazarlar, hükümetler arası iş birliği eksikliğine rağmen, salgına ışık tutmak için bir araya gelen Çin ve ABD’den tıp uzmanlarının güçlü çalışmalarının altını çiziyor. “ABD ile Çin’den uzmanlar, önceki 5 yıldan daha fazla olmak üzere koronavirüs araştırması konusunda önde gelen dergilerdeki 100’den fazla makale de dâhil, diğer ülkelerden daha fazla iş birliği yapıldığını” belirtiyor.

3. Şeffaflığı ve veri paylaşımını geliştirin

Şeffaflık ve veri paylaşımı, salgını durdurmanın yollarını bulmada kritik öneme sahiptir ve her iki ülke de daha fazla bilgi paylaşımını taahhüt etmelidir.

4. Varyantlar için küresel bir gözetim ağı kurun

İki ülke, yeni mutasyonların izlenmesine, taranmasına ve uyarılmasına yardımcı olduğu görülen tüm Covid-19 varyantları için küresel bir gözetim ağı kurmalıdır.

5. Aşı geliştirme konusunda karşılıklı fayda sağlayan rekabet geliştirmek

Çin ile ABD, Covid-19 aşıları geliştirmeye çalışırken, dünyadaki herkes için güvenli ve etkili aşılar oluşturmak için birlikte çalışmaları kritik önem taşıyor.

Yazarlar, “Birden çok etkili aşı platformunun ev sahibi ülkeler olarak, ABD ve Çin sıfır toplamlı bir oyun yerine pozitif toplamlı rekabete girmelidir” diyor.

6. Dünya için aşı üretim kapasitesini artırmak

Çin ile ABD, önde gelen aşı üreten ülkelerdir ve özellikle Çin nüfusunun yalnızca yüzde 3,5’i ve ABD nüfusunun yüzde 11,2’si en az bir doz aşı aldığından, yeterli kapasite olmasını sağlamak için iş birliği yapmalıdır. Yazarlar, birçoğu üretim kapasitesinin eksikliğinin sürü bağışıklığına ulaşmada bir darboğaz yaratabileceğinden endişeleniyor.

7. Aşıların eşit uluslararası dağıtımının geliştirilmesi

Dünyanın önde gelen iki ekonomisi, özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) COVAX programı ve Covid-19 Araçlarına Erişim (ACT) Hızlandırıcı aracılığıyla eşit küresel aşı dağıtımına yardımcı olmalıdır. Finansal desteğe ek olarak ABD, kapsamlı küresel sağlık programları ağından yararlanabilir ve Çin, aşıların üretimi ile gelişmekte olan ülkelere ulaştırılmasında güçlü kapasitesini kullanarak yardımcı olabilir.

8. İlaç geliştirme konusunda iş birliği yapın

Yazarlar, her iki hükümeti de Covid-19’un tedavisi ve önlenmesinde en iyi uygulamalar hakkında tıbbi ve bilimsel paylaşımı teşvik etmeye çağırıyor.

9. Sınır ötesi seyahat ve yeni uluslararası protokoller konusunda koordinasyon sağlamak

Çin ile ABD, sınır ötesi seyahate izin vermek için aşı sertifikası protokolleri ve güvenlik mekanizmaları geliştirmelidir. Cheng ile McElveen, aşıların, tedavilerin ve malzemelerin ulusal sınırları hızlı bir şekilde geçebilmesi ile kısıtlamalar ve gecikmelerle karşılaşmaması gerektiğini belirtiyor.

10. Gelecek için güven ve kapasite oluşturun

Yazarlar, ABD ile Çin arasındaki gelişmiş iş birliği, dünyanın dört bir yanındaki insanlara, ortak insani hedeflere ulaşmanın önemi konusunda ilham verebilir ve “iklim değişikliği ile nükleer silahların yayılmasının önlenmesi dâhil olmak üzere küresel kamu yararına ilişkin diğer sorunları ele almak için zemin hazırlamaya” yardımcı olabilir.

Cheng ve McElveen yazıyı şu şekilde bitirdi:

“Başkanlar Joe Biden ve Xi Jinping artık salgının bir sonraki aşamasını etkili bir şekilde ele alarak hem yurt içinde hem de yurt dışında hükümetlerinin itibarını geliştirme fırsatına sahipler. Ancak bunu etkili bir şekilde yapmak için her iki lider de geçmişte yaşamak yerine geleceğe odaklanmalıdır ve yumrukları birbirlerine karşı sıkmak yerine Covid-19’a yönlendirmelidir. “