Xinhua

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, pazartesi günü Beijing’de Chang’e-5 ay yolculuğunun araştırma ve geliştirilmesinde çalışan uzay bilimi insanları ve mühendislerle bir araya geldi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı da olan Xi, Chang’e-5 tarafından Ay’dan getirilen örnekler ve Çin’in Ay keşiflerinin başarıları sergisini de gezdi.

Bir yörünge aracı, bir iniş, çıkış ve bir dönüş aracı içeren Chang’e-5 uzay aracı 24 Kasım 2020’de fırlatıldı ve dönüş kapsülü, aydan alınan 1,731 gram örnekle 17 Aralık’ta dünyaya döndü.

Chang’e-5 Çin’in en gelişmiş uzay projesi olarak, ilk kez dünya dışı örnek toplama ve dünyaya dönmeyi başardı. Bu proje, Çin uzay sanayisinde büyük bir adım atarak, yeni ulusal kaynakları ve gücü bir araya getirme sistemini tam olarak uygulayarak zorlukları aşmak konusunda başka bir büyük başarıdır.

Ülkenin bilim ve teknoloji alanında kendine güveni ve kendini geliştirmesini gerçekleştirme hedefi ile Çinli bilim insanları yenilik ve geliştirme inisiyatifini güvenle ellerinde tutarken, çekirdek teknolojilerin Çin tarafından geliştirilmesi ve kontrol edilmesini sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Çin’in dünya ulusları arasında güvenli durabilmesini sağlayan kendine güvendir ve hiçbir ülke Çin’in bilim ile teknolojide yeni yüksek noktalara çıkma yönündeki adımlarını durduramaz.

ÇİN ULUSLARARASI ORTAK PROJELERİ TEŞVİK EDİYOR

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi ancak çekirdek teknolojileri kendi elinde tutarak ekonomik, ulusal ve diğer alanlardaki güvenliğini garanti altına alabilir. Çin’in Ay keşfi diğer ülkelerle rekabet için değildir. Dünyanın en büyük gelişmekte olan ekonomisinin bu bilimsel yeniliği uluslararası iş birliğini dışlamadan düzenli olarak bağımsız bir yol izliyor.

Çin bilimsel sonuçları desteklemek için Ay örneklerinin paylaşılması temelinde uzay bilimlerinde uluslararası ortak projeleri teşvik ediyor. Eşitlik ve karşılıklı fayda, barışçı gerçekleştirme ile kazan kazan durumu temelinde, Çin Ay ve Mars keşiflerinde, uydu projelerinde ortak gelişme ve uzay sanayiinin uzun dönemli sürdürülebilir gelişmesini desteklemek için dünya ile aktif biçimde iş birliği yapıyor.

Çin’in gelecekteki Ay keşiflerinin ve gezegenler arası keşif misyonlarının daha açık olacağı ve ülkeler arasındaki iş birliğinin daha da teşvik edileceğinden şüphe edilemez. Çin’in yenilik ve uzay sanayisinin gelişmesini sürekli ilerletecek ve insanlığın uzayı barışçı biçimde kullanmasına yeni ve büyük katkılarda bulunacaktır.