Çin’in uzay istasyonu ve ortak uçuş konularında uluslararası iş birliğini genişletmeye hazır olduğu açıklandı.

Çin İnsanlı Uzay Projesi Ofisi Direktörü Yardımcısı Ji Qiming, Shenzhou-12 insanlı uzay gemisinin fırlatılmasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında, Çin’in uzay istasyonu aracılığıyla bilimsel projeler ve yabancı astronotlarla ortak uçuşlar başta olmak üzere uluslararası iş birliğini genişleteceğini belirtti.

Ji, uzay istasyonu projesinin hayata geçirilmesinden bu yana başta Rusya, Almanya, Fransa, Belçika ve İtalya olmak üzere diğer ülkelerin uzay ajanslarıyla kapsamlı iş birliği yürütüldüğünü kaydetti.

Ji ayrıca, uzay aracı teknolojisi, uzay bilimi deneyleri, astronot seçimi ve eğitimi gibi konularda Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi ve Avrupa Uzay Ajansı gibi uluslararası uzay örgütleriyle de iş birliği yaptıkları bilgisini verdi.

Şu anda 17 ülkenin dokuz uzay deneyi projesinin Çin’in uzay istasyonu iş birliği kapsamına dâhil edildiğine işaret eden Ji, Çin’in ayrıca Fransa, İtalya ve Pakistan gibi ülkelerle temel fizik, uzay tıbbı ve uzay astronomisi gibi konularda ikili iş birliği gerçekleştiğine işaret etti.

Ji, insanlı uzay alanında Çin ve Rusya arasında iyi bir iş birliği ilişkisi sürdüğüne ve bu alanda birçok verimli iş birliği yapıldığına da dikkat çekti.

Çin’in yabancı astronotlarla ortak uçuşları da memnuniyetle karşılayacağını anımsatan Ji, “Uzay istasyonu tamamlandıktan sonra Çinli ve yabancı astronotların daha fazla ortak uçuşunu göreceğimize inanıyorum.” diye ekledi.