Japon hükümetinin yarın düzenlenecek kabine toplantısında, nükleer sızıntı yaşandığı Fukuşima nükleer santralinin deniz çevresine zarar verecek nükleer atık suyunun denize boşaltılmasına resmen karar verileceği bildiriliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü geçen cuma günü konuyla ilgili bir açıklamada bulunmuştu.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da Japon hükümetinden, çevresel kriterlere göre objektif şekilde değerlendirme yapmasını, bilgilerin açık ve şeffaf olmasını sağlamasını ve tüm ilgili paydaş ülkelerle sıkı teması sürdürmesini istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün yaptığı açıklamada, Fukuşima nükleer kazasının günümüz dünyasında meydana gelen en ciddi nükleer kazalarından biri olduğuna dikkat çekerek, Fukuşima nükleer santralindeki atık suyun uygun şekilde çözülmesinin, uluslararası kamu yararı ve komşu ülkelerin hayati çıkarlarını ilgilendirdiğini, ilgili tüm tarafların katılımı şartıyla deniz çevresine, gıda güvenliğine ve insan sağlığına daha fazla zarar vermekten etkin bir şekilde kaçınılması gerektiğini belirtti.

Halen Japonya’nın nükleer atık suyu denize boşaltma planını yakından izleyen uluslararası kamuoyu bu konuda şüphelerini ve itirazlarını dile getirirken, Japonya’dan da çok sayıda kişi aynı fikri paylaşıyor.

Sözcü Zhao Lijian, Japonya’nın sıkça diğer ülkelerden uluslararası sorumluluk üstlenmelerini istediğini hatırlatarak, artık Japonya’nın da uluslararası kamu yararı ve kendi halkının menfaatleri için sorumlu bir tutum sergilemesini istedi.

Öte yandan, Japonya’nın ulusal yayıncısı NHK’nın haberine göre, Başbakan Suga Yoshihide bugün yaptığı konuşmada, atık suyu meselesinin yurtiçinde ve yurtdışında anlayışla karşılanması için, konu hakkında bilimsel bir açıklama yapacaklarını söyledi.