Çin, uluslararası işlerin tüm dünya ülkelerinin istişare yapmaları suretiyle halledilmesi gerektiğini açıkladı.

Bu yıl Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) Birleşmiş Milletler’deki (BM) meşru statüsüne yeniden kavuşmasının 50. yıl dönümü. Bu vesileyle Çin Dışişleri Bakanlığı dün Çin-BM İş Birliği Pozisyon Belgesi’ni yayımladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin dün düzenlenen olağan basın toplantısında belge ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Wang Wenbin, adı geçen belgede Çin’in son 50 yıl içinde BM’nin çeşitli alanlardaki çalışmalarına sağladığı katkının anlatıldığına işaret ederek, çok taraflılığın korunması, küresel kalkınmanın hızlandırılması, Covid-19 salgınıyla uluslararası mücadelenin güçlendirilmesi konularında Çin’in tutumunun ortaya koyulduğunu vurguladı.

Wang Wenbin, “Geçen 50 yıl içinde Çin, çok taraflılık bayrağını bırakmamıştır ve uluslararası işlerin tüm dünya ülkelerinin istişaresiyle halledilmesi ilkesinde ısrarcıdır. Çin, dünyanın kaderinin tüm dünya ülkeleri tarafından ortaklaşa belirlenmesini istiyor. Çin, tek taraflılığa, ticari korumacılığa ve hegemonyacılığa kararlılıkla karşı çıkıyor. Sahte çok taraflılıkla da mücadele ediyor. Çin, küresel yönetişim sisteminin adil ve rasyonel olması için etkin çaba harcıyor, halk merkezlilik ilkesi ışığında hareket ederek insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması için çalışıyor.” dedi.

Sözcü Wang, Çin’in diğer ülkelerle el ele vererek, Birleşmiş Milletler’in (BM) genel güvenliği koruyan, kalkınma meyvelerini paylaştıran ve dünyanın kaderinin çizildiği çekirdek platform haline getireceğini kaydetti.