Çin’in Sürdürülebilir Ulaştırma Gelişimi Raporu’na göre, Çin ulaştırmada uluslararası iş birliğini sürekli genişletti, gelişmekte olan ülkelere bu alanda kapasite inşası ve teknik eğitim desteği verdi.

2. Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı dün Beijing’de başladı. Yarın sona erecek olan konferansın resmi internet sitesinde dün “Çin’in Sürdürülebilir Ulaştırma Gelişimi Raporu” yayımlandı.

Raporda, Çin’in ulaştırmada uluslararası iş birliğini sürekli genişlettiği, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri dahil gelişmekte olan ülkelere bu alanda kapasite inşası ve teknik eğitim desteği verdiği kaydedildi.

Rapora göre, Çin’de de ulaştırma ağı günden güne standart hale getirildi, bilim ve inovasyon seviyesi sürekli yükseltildi, yeşil ve düşük karbonlu kalkınma hızlandırıldı ve insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulmasına katkı sağlandı.

Raporda, milli ekonominin lokomotifi olan ulaştırmanın günümüzde küresel sürdürülebilir kalkınma ve insanlığın ortak kader topluluğunun inşasına Çin bilgeliği ve dinamizm katmakta olduğu vurgulandı.