Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, CRI Türk’te Güçlü Özgan ve Barış Mutlu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Perinçek, Çin-Türkiye arasında diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 50. yıl dönümünü değerlendirdi.

Çin ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının aslında sıradan bir diplomatik olay olmadığıma vurgu yapan Perinçek, “İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin başladığı gün bütün dünya tarihi, insanlık tarihi açısından ileride çok önemle anılacak bir gün. Çünkü Çin ve Türkiye arasındaki ilişkiler, iş birlikleri 21. yüzyılın ittifakı olarak adlandırılacak. Tarihin değerlendirmesi, yargısı bu olacak. Asya’nın iki ucundaki iki imparatorluk birikimi olan ülke tarihleri birbirlerine çok benziyor.” dedi.

Günümüzde Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok hızlı ve sıcak bir şekilde olumlu yönde geliştiğine dikkat çeken Perinçek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ’NDE TÜRKİYE DOĞAL ÜYE

“Her iki ülke birbirine karşı son derece anlayışlı. Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nde Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından doğal üye olarak kabul edilmektedir. İki ülke arasında hem teröre karşı iş birliği hem ekonomik alanda iş birliği konularında çok geniş bir ufuk ve imkânlar bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iki tane düşmanca projesi var. Birincisi ‘Kürdistan’ projesi yani ikinci İsrail devletini kurma. Türkiye İran, Irak ve Suriye topraklarında. Diğeri de ‘Doğu Türkistan’ adı altında Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde sözüm ona ABD güdümünde bir uydu devlet yaratmak yani iki uydu devlet girişimi. Bu iki uydu girişimi Türkiye ve Çin’i hedef alıyor.

 ASYA ÇAĞI ÜNİVERSİTESİ KURULACAK

Görev Vakfı öncülüğünde Çin, Rusya ve İran iş birliği ile Türkiye’de Asya Çağı Üniversitesi kurulacak. Bu üniversite Asya çağına kadro yetiştirecek. Türkiye-Çin, Türkiye-Rusya ve Türkiye-İran ilişkilerinde Asya çağının hukukçularını, iktisatçılarını, uzmanlarını, siyasetçilerini vs… yetiştiren bir Asya Çağı Üniversitesi çalışması içindeyiz.

Ekonomik alanda Türkiye’nin bir üretim ekonomisi inşa etmesine Çin Halk Cumhuriyeti son derece sıcak bakıyor. Olumlu anlamda da desteklemek için çeşitli plan ve projeleri birlikte geliştiriyoruz.”