Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamada, Başkan Biden’in, Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve ABD’ye geniş çaplı siber saldırı uyguladığı iddiasıyla Rusya’ya yeni yaptırım kararı uygulama emri imzaladığı duyuruldu.

ABD ayrıca Avrupa Birliği, Avustralya, İngiltere ve Kanada’yla birlikte, Rusya’nın Kırım’ı işgaliyle “bağlantılı” ilan edilen sekiz Rus vatandaş ve kuruluşa yaptırım uygulayacak. Washington’daki 10 Rus diplomat sınır dışı edildi.

Rusya ise ABD’nin Moskova büyükelçisini bakanlığa çağırarak, karşı tedbirler alacaklarını ilan etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü olağan basın toplantısında, Rusya ile ABD arasındaki anlaşmazlıklarla ilgili bir soruyu yanıtladı.

Sözcü Zhao, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden olan Rusya ile ABD’nin aynı zamanda dünyada önemli nüfuza sahip büyük ülkeler olduğunu, dolayısıyla uluslararası barış ve güvenlik için önemli sorumlulukları olduğunu belirtti.

Sözcü Zhao, “Tarafların aralarındaki anlaşmazlıkları istişare ve diyalog yoluyla çözmelerini umuyoruz. Uluslararası ilişkilerde tek taraflı yaptırım uygulamak veya yaptırım tehdidi oluşturmak, uluslararası toplum tarafından gittikçe boykot edilen ve karşı çıkılan bir zorbalık eylemidir.” dedi.