Çin Dışişleri Bakanlığı, Tek Çin ilkesinin anlamının çarpıtılmaması gerektiğini açıkladı.

Çin, Litvanya büyükelçisini geri çağırdıktan sonra, Litvanya Dışişleri Bakanlığı Çin’in bu hamlesinden esef duyduğunu ve aslında Taiwan ile ilişkilerini Tek Çin ilkesi doğrultusunda geliştirdiğini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tek Çin ilkesinin anlamının çarpıtılmaması gerektiğini vurgulayan Sözcü, bu ilkeye bağlı olduğunu söyleyip Taiwan yönetimi ile resmi ilişkiler kuran ve hatta Taiwan’ın bağımsızlığını isteyen ayrılıkçıları destekleyen taraflara Çin halkının asla müsamaha göstermeyeceğini kaydetti.

Hua Chunying, Litvanya tarafının Taiwan makamlarının temsilcilik açmasına izin vermesinin, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde zedelediğine ve Tek Çin ilkesine de aykırı olduğuna işaret etti.

Litvanya hükümetinin, Çin’in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını ve iradesini küçümsememesi gerektiğini anlatan Çinli sözcü, Litvanya’yı ikili ilişkilerin istikrarlı ve sağlıklı gelişmesi için Tek Çin ilkesine uymaya çağırdıklarını aktardı.