Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Afganistan’ın ulusal egemenliğine ve ülke içindeki çeşitli grupların iradesine tam saygı temelinde Afgan Talibanı ve diğer taraflarla teması sürdürdüklerini ve Afgan sorunun siyasi çözümü için yapıcı rol oynadıklarını söyledi.

Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında Çin hükümetinin Taliban tarafından kurulacak bir yönetimi tanıyıp tanımayacağına dair soruyu cevapladı.

Hua Chunying, 28 Temmuz’da Çin Devlet Konseyi Üyesi Wang Yi’nin Tianjin kentinde Afgan Talibanı’nın siyasi lideri Abdul Ghani Baradar ile bir araya geldiğini hatırlatarak, Taliban’ın Afganistan’ın siyasi partileri ve etnik gruplarıyla kalıcı barışın gerçekleşmesi için temel atmasını istediklerini ifade etti.

Hua Chunying, Taliban’ın birçok kez Çin’le iyi ilişkiler geliştirme ve Çin’in Afganistan’ın yeniden yapılanma ve kalkınmasına katılımını görmek isteğini açıkladığını hatırlatarak, hiçbir gücün Çin’e zarar veren eylemlerde bulunmak için Afgan topraklarını kullanamayacağı konusunda da Taliban’ın taahhüdü olduğunu belirtti.

Bu yaklaşımı memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Hua Chunying, her zaman Afganistan’ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiklerini ve Afganistan’ın iç işlerine asla müdahale etmediklerini, tüm Afgan halkına yönelik dostane bir politika izlediklerini bildirdi.

Hua Chunying, Afgan halkının kendi kaderine ve geleceğine bağımsız olarak karar verme hakkına saygı gösterdiklerini, Afganistan’la komşuluk, dostluk ve iş birliğine dayalı ilişkiler geliştireceklerini ve Afganistan’ın barışı ve yeniden yapılanması için rol oynamaya devam edeceklerini kaydetti.