Bugün 17 Ağustos, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında Taiwan’a silah satışı meselesine ilişkin ortak bildirinin yayımlandığı 39’uncu yıl dönümü.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında “ABD, Taiwan’a ne kadar teçhizat satsa da Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasındaki ilişkiyi değiştiremeyecek ve Çin’in birleşme sürecini engelleyemeyecek.” dedi.

39 yıl önce Çin ile ABD’nin 17 Ağustos Ortak Bildirisi’ni yayınladığını hatırlatan sözcü, ABD tarafının bildiride Taiwan’a uzun vadeyi amaçlayan silah satma politikasını uygulama arayışında bulunmayacağı ve satılan silahların fonksiyon ve miktar açılarından Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu ilk yıllarda gerçekleştirilen tedarik kapasitesinden daha fazla olmayacağı taahhüdünde bulunduğuna işaret etti. Sözcü, ABD’nin aynı zamanda Taiwan’a sattığı silahları azaltarak bir dönem sonra bu soruyu nihai çözüme ulaştırma sözünü verdiğini vurguladı.

Sözcü sözlerine şöyle devam etti:

“17 Ağustos Ortak Bildirisi dahil olmak üzere Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiri, ABD ile aramızdaki ilişkilerin siyasi temelini tesis ediyor. Bu üç ortak bildirinin esası, ‘Tek Çin’ politikasına dayanıyor. ABD tarafı, bu kurala titizlikle uymalı. Ama gerçeğe bakıldığında ABD, kendi sözünü tutmadan Çin’in Taiwan bölgesiyle sözde ‘makam’ temasında bulunarak Taiwan’a silah satıyor ve Taiwan’ın ‘uluslararası görünürlüğünü’ artırmasına yardımcı oluyor.”

Hua, ABD’nin 39 yıl içinde Taiwan’a 70 milyar dolarlık teçhizat sattığı ve sadece Trump yönetiminin Taiwan’a 11 kere toplam 18,3 milyar dolar silah sattığının altını çizdi. Kısa süre önce Biden yönetiminin Taiwan’a ilk silah satma planını açıkladığını hatırlatan sözcü Taiwan’a 750 milyon dolarlık teçhizat satılacağını belirtti.

Sözcü, ABD’nin yanlış eylemlerine karşı Çin’in sert tepki göstererek kendi egemenlik, güvenlik ve çıkarını korumakta kararlı olduğuna işaret etti.