Çin Dışişleri Bakanlığı, Olimpiyat ruhu doğrultusunda sporun siyasileştirilmesine karşı çıkan ve Beijing Kış Olimpiyatları’na destek verenlerin sayısının daha da artacağına inandıklarını açıkladı.

Kısa süre önce Hollanda Meclisi’nde görüşülen ve 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na heyet gönderilmemesine dair öneri reddedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcü Zhao Lijian dün düzenlenen olağan basın toplantısında konuya değinerek, Olimpiyat ruhu doğrultusunda sporun siyasileştirilmesine karşı çıkan ve Beijing Kış Olimpiyatları’na destek verenlerin sayısının daha da artacağına inandıklarını belirtti.

Siyasi boykotu “olimpiyat oyunları için uğursuz bir hayalet”e benzeten sözcü, bunun uluslararası spor çevrelerinin üzerinde anlaştığı bir görüş olduğuna dikkat çekerek, Olimpiyat Tüzüğü’ne aykırı tüm girişimlerin reddedilmesi gerektiğini vurguladı.

Zhao Lijian, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın, farklı ülkelerden sporcuların kendini aşmayı amaçladığı bir sahne ve uluslararası toplumun birlik ve dostluğunu derinleştiren bir festival olduğunu kaydetti.

Sporu siyasileştirmenin hem kış sporlarına ilgi duyanlara, hem de farklı ülkelerden sporcuların çıkarlarına zarar vereceğine işaret eden Sözcü, Çin’in “yeşil, paylaşımlı, açık ve temiz” sloganıyla Olimpiyat Oyunları’nı başarılı bir şekilde gerçekleştirmeyi planladığını belirtti.