Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında Afganistan’daki son gelişmelere değindi.

Sözcü, Afganistan’ın egemenliği ve farklı tarafların taleplerine saygı göstererek Taliban dahil bütün taraflarla Çin’in temasta bulunduğunu belirtti.

Son günlerde Afganistan’da büyük değişimlerin meydana geldiğini hatırlatan Hua, Taliban liderleri ve sözcüsünün farklı alanlarda halkın karşı karşıya bulunduğu sorunları çözmek için sözler verdiğini hatırlattı.

Sözcü, sözlerine şöyle devam etti: “Taliban, hoşgörülü bir İslam hükümeti kurarak eşitlik temelinde ayırımcılığı gidermeye ve eski yönetimin memurlarına af çıkarıp kadınların ifade özgürlüğü, istihdam ve eğitim gibi alanlardaki haklarını korumaya çalışacağını kaydetti.”

Sözcü, günümüzde Taliban’ın daha önce iktidarda olduğu döneme kıyasla daha bilinçli ve uyanık bir davranış sergilediğini dile getirdi.

Taliban’ın ülkedeki tüm partiler ve milliyetlerle dayanışma içinde diyalog yapmak yoluyla halkın desteğini kazanan bir siyasi yapı oluşturmasından yana olduklarına işaret eden sözcü, Afganistan’da istikrarlı bir geçiş döneminin gerçekleştirilmesini beklediklerini söyledi.

Bazı kişilerin Taliban’a güvenmediklerini dile getirdiğini hatırlatan sözcü, dünyada değişmeyen bir şey bulunmadığını vurgulayarak sadece eskiye değil şimdiki duruma da bakılması, bir kişinin sadece sözlerine değil faaliyetlerine de bakılması gerektiğini belirtti.

Aslında Afganistan’da yaşanan büyük değişimin de dış güçlerin bu ülkeyi objektif bir bakışla değerlendiremediğini yansıttığına işaret eden sözcü, özellikle bazı Batılı ülkelerin gelinen noktadan ders çıkarması gerektiğini vurguladı.