Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’in Şili’ye gönderdiği ve Sinovac tarafından üretilen Covid-19 aşısının yeterince etkili olmadığı iddiası yalanlandı.

New York Times gazetesinde yer alan makalede Çin’in Şili’ye sağladığı Sinovac üretimi Covid-19 aşısının yeterince etkili olmadığı ifade edildi.

Bugün düzenlediği basın toplantısında New York Times’ın haberine değinen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “Şili Sağlık Bakanlığı yetkilisi önceki gün yaptığı açıklamada, Şili’de kullanılan aşıların sorunlu olduğu iddiasının gerçeklerle örtüşmediğini söyledi. Yetkili, dış dünyanın hiçbir bilimsel dayanağı olmadan, Çinli şirket Sinovac’ın Covid-19 aşısının yeterince etkili olmadığını ilan etmesinden memnun olmadıklarını ve ilgili ülkelerden bu tavırlarını bir an önce düzeltmelerini istediklerini dile getirdi. Şili hükümeti gerçeklerin, Sinovac’ın aşısının güvenli ve etkili olduğunu defalarca gösterdiğini açıklamıştı.” dedi.

Şilili uzmanların değerlendirmelerini de aktaran Sözcü Wang, Çin menşeli aşılarla toplu aşılama olmazsa, salgının sonuçlarının hayal bile edilemeyeceğini belirtti. Wang Wenbin, Şilili internet kullanıcılarının ise, Çinli aşılara yönelik karalamaların Çin’e karşı önyargıdan kaynaklandığı ve Sinovac’ın Covid-19 aşısının Şili’de işe yaradığı yorumunu yaptıklarını ifade etti.

Wang Wenbin, “İlgili medya kuruluşları ve hükümetlerin, Şili yönetimi ve halkının görüşlerine saygı göstermelerini ve Covid-19 aşısının gelişmekte olan ülkelerde bulunabilirliği ve satın alınabilirliğini teşvik etmelerini ümit ediyoruz.” diye konuştu.