Çin, Rusya, Pakistan ve İran arasında dün Duşanbe’de gerçekleşen gayriresmi görüşmede Afganistan sorunu ele alındı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Duşanbe’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Musevi ile bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede, zorbalığa dayalı siyaset, dış askeri müdahale ve sözde “demokrasi vaadinin” Afganistan’daki mevcut duruma yol açan ana unsurlar olduğunu söyleyerek, dört ülkenin Afganistan konusunda iş birliğine ilişkin önerilerde bulundu.

Bakan Wang, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan ile ilgili taahhütlerini etkin şekilde yerine getirip ülkeyi yeniden yapılandırma sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

Wang Yi, “Afganistan’ın Afgan halkı tarafından yönetilmesi” ilkesinden hareketle Afgan halkının seçtiği kalkınma yoluna saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Wang Yi, tüm tarafları Afganistan’a yardım eli uzatmaya çağırarak, Afganistan’ın bölgesel iş birliğine katılımının destekleneceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, bölgedeki ülkelerin Afganistan’ın yeni iktidarından beklentilerini “kapsayıcılık, terörle mücadele, komşu ülkelerle barış içinde yaşama” olarak özetledi. Wang Yi, Afganistan’ın yalnız bu üç faktör temelinde uzun vadeli istikrara kavuşabileceğine ve bölgedeki ülkelerin meşru menfaatlerinin korunabileceğine işaret etti.

Çinli Bakan son olarak Afganistan Talibanı’nın tüm terör örgütleriyle bağlantısını kesmesi gerektiğini kaydetti.