Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Çin hükümetinin Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Antlaşması’nı (RCEP) resmen onayladığını bildirdi.

13. Çin Ulusal Halk Meclisi 4. Yıllık Toplantısı 2. Genel Oturumu dün Beijing’de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda yapıldı. Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, toplantı bitiminde muhabirlerin RCEP’ye ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Wang, Çin hükümetinin RCEP’yi resmen onayladığına işaret ederek, bazı üye ülkelerin de antlaşmayı onaylama sürecini hızlandırmakta olduğunu söyledi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi ve merkezi hükümetin anlaşmaya büyük önem verdiğine dikkat çeken Wang Wentao, RCEP’nin etkin şekilde yürürlüğe girmesi için bir çalışma mekanizması kurulduğunu kaydetti.

RCEP ile dünya ekonomisinin üçte birini oluşturan büyük bir piyasa oluşturulduğuna işaret eden Wang Wentao, “Anlaşma ne kadar erken yürürlüğe girerse, üye ülkelerin halkları da o kadar erken yarar görebilecektir.” diye konuştu.

Dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması konumundaki RCEP, geçen yıl kasım ayının ortalarında 10 ASEAN ülkesi ile Çin, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Avustralya ve Yeni Zelanda arasında imzalandı.