Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Kış Olimpiyatları arenasının siyasi güçlerin yarışmaları için değil, bütün ülkelerden sporcuların becerilerini karşılaştırmaları için bir arena olduğunu kaydederek, Olimpiyat Oyunları’nın siyasete alet edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Zhao Lijian, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın dün Olimpiyat Oyunları’nın hiçbir şekilde siyasileştirilmemesi gerektiğini ve Çin’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunları için de aynı görüşü savunduklarını belirtmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zhao, Rusya’nın Beijing Kış Olimpiyatları’na verdiği desteği takdirle değerlendirerek, “Kış Olimpiyatları’nı boykot etmek, olimpiyat ruhunun ve uluslararası toplumda yaygın tutumun karşısında yer almak demektir. Bu tarz eylemler destek görmez ve başarısızlığa mahkumdur. Çin, 1,4 milyar nüfusa sahip halkının dayanışması ve uluslararası toplumun geniş desteğiyle sade, güvenli ve güzel bir olimpiyat şenliği sunma özgüvenine ve kapasitesine sahip.” dedi.

Sözcü, Litvanyalı parlamenterlerin Beijing Kış Olimpiyatları’nı boykot çağrısına yanıt olarak ise, “sözde boykot girişiminin” bütün ülkelerin kış oyunları sporcularının, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ve olimpiyat ailesinin çıkarlarına zarar vereceğine işaret etti.

Zhao Lijian ayrıca şu bilgileri verdi:

“Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi’nden açıklanan verilere göre, 17 Kasım itibarıyla Avrupa ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avustralya olimpiyat komitelerinden 14 binin üzerinde akreditasyon başvurusu yapıldı. Bunların bin 528’i ABD’den. Son zamanlarda, birçok ülkenin kafileleri ve sporcuları Beijing Kış Olimpiyatları’na yönelik beklentilerini ifade ettiler. Bir yandan, bazı ülkelerin siyasetçileri Beijing Kış Olimpiyatları’na karşı çıkıyor, diğer yandan ise bu ülkelerin olimpiyat komiteleri ve sporcuları Beijing Kış Olimpiyatları’na akreditasyon başvurusu yapıyor. Bu da, boykot çağrısının bir karşılık görmediğinin kanıtıdır.”