Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Fransa tarafından ortaklaşa hazırlanan Afganistan konulu karar tasarısı onaylandı.

Karar tasarısında Afganistan Talibanı’nın taahhütlerini yerine getirmesi, Afganistan vatandaşları ve yabancı ülke vatandaşlarının düzenli olarak Afganistan’dan çekilmesine izin vermesi istenildi. Çin ve Rusya karar tasarısı için çekimser oy kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi. Wang Wenbin, ilgili ülkelerin 27 Ağustos akşam saatlerinde adı geçen karar tasarısı taslağını apar topar bir şekilde dağıttıklarına dikkat çekerek, Çin tarafının karar tasarısı taslağının gerekliliği, aciliyeti ve dengeliliği hakkında büyük kuşkular duyduğunu kaydetti. Buna rağmen, Çin tarafının Rusya ile birlikte taslağın revize edilmesine dair önemli ve rasyonel öneriler ortaya koyduğuna işaret eden Çinli Sözcü Wang Wenbin, “Esef verici ki, bizim önerilerimiz kabul edilmedi. Halbuki, Çin tarafı öteden beri, taraflar arasında mutabakat sağlanmadığı bir durumda karar tasarısının zorla kabul ettirilmesine daima karşı çıkıyor. Bu nedenle Çin tarafı çekimser oy kullandı.” diye konuştu.

Wang Wenbin, Afganistan’da durumda köklü değişim yaşandığına işaret ederek, Güvenlik Konseyi’nin herhangi bir eylemde bulunması ve eylemi başlatmadan önce ülkedeki mevcut çelişkilerin gevşetilmesine, ülkede istikrarlı siyasi geçişe yardımcı olması gerektiğini vurguladı.

Çinli Sözcü Wang Wenbin, ABD ve bazı batılı ülkelerin Afganistan halkının acilen ihtiyaç duyduğu insani yardımları sağlamaları, Afganistan halkının barışçıl ve yeniden yapılanması yoluna mümkün olduğu kadar en erken tarihte girmesine katkıda bulunmaları, Afganistan’a ve hatta tüm bölgeye zorluklar getirmemeleri çağrısında bulundu. Çinli Sözcü Wang, tüm ülkelerin uluslararası hukuklar ve Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları doğrultusunda, “Doğu Türkistan İslami Hareketi”, IŞİD, ve El Kaide gibi küresel terör güçlerine katı bir darbe indirmeleri, bu konuda çifte standart uygulamamaları gerektiğini ifade etti.