China Daily

Haziranın başından bu yana Renminbi’nin ABD dolarına karşı tek taraflı değerlenmesi tersine döndü. Renminbi’nin iki yönlü değişkenliği karşısında, Renminbi’nin tek taraflı değerlenmesine bel bağlamaya devam eden kişiler şüphesiz bu yanlış değerlendirmelerinin bedelini ödeyecekler.

Renminbi döviz kurunun esnekliği artsa da birçok kişi halen uzun dönemde dolara karşı değer kazanacağını düşünüyor. Ama doların fiyatının düşeceğini düşünenler bile, Renminbi döviz kurunun birçok istikrarsızlaştırıcı faktör ve belirsizliklerden etkilendiğini inkâr edemezler.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası bunun geçici olduğunu düşünse de daha fazla enflasyoncu baskıların ortaya çıkmasıyla birlikte, piyasanın para politikalarının Fed tarafından sıkılaştırılacağı beklentisi artıyor. Fed’in tutumundaki herhangi bir değişikliğin küresel para piyasaları ve sınır ötesi sermaye akış biçimleri açısından önemli sonuçları olacak. Aslında, dolar endeksi tersine döndü ve Fed ay ortası toplantısında, faiz oranlarını beklenenden daha erken artırabileceği şeklinde belirsiz sinyaller verdikten sonra Renminbi dalgalanmaya başladı. Ve eğer ABD ekonomisi yılın ikinci yarısında toparlanmaya devam ederse, Renminbi daha fazla düşme baskısı altında kalabilir.

ABD’NİN ÇİN’İ KUŞATMA POLİTİKASI YÜKSELEN PİYASA ÜLKELERİNİN PARALARI ÜZERİNDE ETKİ OLUŞTURABİLİR

Gerçek risk, salgın sırasında uygulanan aşırı gevşek politikalar yüzünden, küresel finansal piyasaların finansal varlık balonlarına katkıda bulunması ve finansal piyasalarda kırılganlığı artırmasıdır. Eğer enflasyon kontrolden çıkarsa, finansal piyasaların korunma risklerine bağlanması ve bunun sınır ötesi sermaye akışlarını ve Renminbi’nin döviz oranlarını doğrudan etkilemesi kaçınılmaz olacak. Renminbi varlıklarının büyük ölçüde değerleneceğine bel bağlamak riskli olur.

Çin emlak piyasası katı düzenlemeler altında ve mevduat sertifikası faiz oranları düşürüldü. Düzenleyiciler de son zamanlarda tekrar tekrar, arz ve talep ve uluslararası finans piyasasındaki değişiklikler nedeniyle yuan’ın döviz kurundaki iki yönlü dalgalanmanın normal hale geleceğini vurguladı.

Çin merkez bankası Renminbi döviz kurlarını istikrara kavuşturacak ve iki yönlü dalgalanma eğilim göstermesine neden olacak araçlara sahip. Örneğin, 31 Mayıs’ta Çin merkez bankası finansal kurumlar için döviz rezerv oranının 15 Haziran’dan itibaren 2 puan artırılacağını açıkladı.

Piyasanın ABD dolarının riskini abartmaması gerekir. Uluslararası para yapısında yapısal değişiklikler olmadığı sürece, ABD dolarının kısa dönemde büyük riskleri olmayacak. Ancak, ABD’nin Çin’i kuşatma politikası ve Fed’in tutumundaki bir değişiklik yükselen piyasa ülkelerinin paraları üzerinde her zaman bir etkiye sahip olabilir. Dolayısıyla Renminbi’nin tek taraflı değerlenmesine bel bağlamak akıl dışı olacaktır.