Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İklim Özel Temsilcisi John Kerry’in Çin’e yaptığı ziyaretle iki ülke arasında iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki iş birliği kanalının yeniden açıldığı bildirildi.

John Kerry’in geçen hafta Çin’e yaptığı ziyaretin ardından iki taraf iklim değişikliğine ilişkin ortak bir açıklama yayımladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Kerry’in Çin ziyaretinde kaydedilen sonuçları değerlendirdi.

Sözcü Wang, “Ziyaret sırasında iki taraf, iklim değişikliğinin iş birliği yoluyla göğüslenmesi, liderler zirvesi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Antlaşması ve 26. İklim Konferansı gibi konular üzerinde dürüstçe, derinliğine ve yapıcı şekilde iletişimde bulundu. İki ülke arasında iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki iş birliği kanalı da yeniden açıldı.” dedi.

Açıklamada, iklim değişikliğinin insanlığın varlığı için en ciddi ve ivedi tehdidi oluşturduğunun vurgulandığına işaret eden Wang, “Çin ve ABD, iş birliğini güçlendireceği gibi, iklim değişikliği krizini çözmek, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Antlaşması ile Paris Sözleşmesi’nin ilke ve kurallarını kapsamlı şekilde yerine getirmek için diğer taraflarla birlikte çaba harcayacak ve küresel iklim yönetişimine katkıda bulunacak. İki taraf, temas ve diyaloğu sürdürerek, ilgili politika ve tedbirleri güçlendirme, düşük karbonlu büyümeyi hızlandırma, gelişmekte olan ülkelere enerji ve düşük karbonlu kalkınma gibi alanlarda destek sağlama gibi konulardaki iletişim ve iş birliğini yoğunlaştıracak.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, Çin’in 22-23 Nisan günlerinde ABD’nin önderliğinde düzenlenecek İklim Zirvesi’ne katılıp katılmayacağıyla ilgili soruya ise “Çin, ABD’nin davetini aldı, şu an bu konuyu değerlendiriyor.” diye yanıt verdi.

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, geçen hafta Çin’i ziyaret etmiş ve Çinli mevkidaşı Xie Zhenhua ile Shanghai’de görüşmüştü.