Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Kanadalı yatırımcıları ülkeye davet ettiklerini belirtti.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Kanada Çin İş Konseyi tarafından kısa süre önce yayımlanan iki rapora ilişkin değerlendirmede bulundu.

Wang, raporlarda Kanada ekonomisinin gelişimi ile Çin arasında sıkı bağların mevcut olduğunun ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ikili ilişkilere gelişme fırsatı sağladığının aktarıldığını anımsattı.

Sözcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Raporların oluşturulması için yapılan anketlere katılan Kanadalı işletmelerin yaklaşık yüzde 70’i, Çin’i küresel kalkınma stratejisinin öncü hedefi veya ileri gelen hedef piyasası olarak görüyor. Bu şirketlerin yüzde 50’sinden fazlası ise Çin’de işlerini genişletmeyi planlıyor. Kanadalı işletmelerin yüzde 49’u Covid-19 salgınının etkilerine rağmen Çin’de kâr elde etti.

Bu veriler, Kanada’nın sanayi ve ticaret çevrelerinin Çin ekonomisinin geleceğine ve iş ortamına güven beslediğini yansıtıyor, ayrıca ikili ekonomik ve ticari iş birliğinin dayanıklılığını ve potansiyelini de gözler önüne seriyor. Çin ile Kanada arasındaki ekonomik ve ticari iş birliği, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç özelliğine sahip ve iki ülkenin de halkına somut fayda sağlıyor.

Biz, Kanadalı yatırımcıları Çin’de iş kurmaya davet ediyoruz. Üstelik, Kanada’dan Çin’le beraber ikili ekonomik ve ticari iş birliği için uygun siyasi ortam yaratıp, Çin işletmelerinin Kanada’daki faaliyetlerine adil, açık ve ayrımcı olmayan bir iş ortamı sunmasını bekliyoruz.”