Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Temsilcisi Jiang Duan, İnsan Hakları Konseyi’ne, Kanada’daki yerli kadınların ve kız çocuklarının haklarına yönelik ciddi ihlallere ilgi gösterme çağrısında bulundu.

Çinli Temsilci Jiang, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci toplantısı kapsamında düzenlenen kadın hakları konulu oturumda yaptığı konuşmada, Kanada’daki yerli kadınların ve kız çocuklarının haklarına yönelik ciddi ihlallerden derin kaygı duyduğunu belirtti.

Jiang “Kanada’da geçtiğimiz günlerde yerli çocukların okuduğu eski yatılı okullarda, içinde binden fazla kişinin yer aldığı toplu mezarlar bulunduğuna ilişkin haberler yayınlandı. Çok sayıda yerli çocuk, yatılı okullarda taciz edildi ve tecavüze uğradı. Kanada’da ayrıca çok sayıda yerli kadına ve kız çocuğuna zorla kısırlaştırma uygulamaları yapıldı. Çin, Kanada’daki yerli kadınların ve kız çocuklarının insan haklarına yönelik ciddi ihlallere ilişkin kapsamlı ve adil bir soruşturma yapılması çağrısında bulunuyor. Kanada hatalarını basit bir özürle değil, somut adımlarla onarmalı.” ifadelerini kullandı.

Jiang ayrıca, Kanada’ya ülkedeki Afrikalılar ile Afrika kökenlilere ve Asyalılar ile Asya kökenlilere, özellikle de kadınlara ve kız çocuklarına yönelik ırkçılık ve nefret suçlarıyla mücadele etme çağrısı yaptı.