Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao lijian, Japonya’nın Çin-Japonya arasındaki dört siyasi belgede belirlenen ilkelere sadık kalıp saldırganlık tarihinden derin ders alması gerektiğini belirtti.

9 bakan yardımcısı ve hükümet yetkilisi dahil olmak üzere 99 Japon kongre üyesi bugün Yasukuni Tapınağı’nı ziyaret etti.

Konuyu değerlendiren sözcü, bugünkü olağan basın toplantısında 80 yıl önce Japonya’nın Pearl Harbor’a saldırarak Pasifik Savaşı’nı başlattığını hatırlatarak çok sayıda Japon politikacının bugün Yasukuni Tapınağı’nı yüksek profilli bir şekilde ziyaret etmeyi seçmesinin tesadüf olmayıp kasıtlı bir provokasyon olduğunu kaydetti.

Yasukuni Tapınağı’nın Japon militaristlerinin bir saldırganlık savaşı başlatmak için kullandığı manevi bir araç ve sembol olduğuna ve tapınak içinde İkinci Dünya Savaşı’nın A derece 14 savaş suçlusunun kutsandığına dikkat çeken sözcü, Japon siyasetçilerin Yasukuni Tapınağı’nı ziyaret etmesinin Japonya’nın kendi saldırganlık tarihinden ders almadığını bir kez daha yansıttığını söyledi.

Çin’in buna kararlılıkla karşı çıktığını vurgulayan Zhao, Japonya’nın militarizmle arasına net bir sınır çizerek somut eylemlerle Asya’daki komşu ülkelerin ve uluslararası toplumun güvenini kazanması gerektiğini sözlerine ekledi.