Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, İngiltere’deki ırkçılık meselesiyle ilgili son raporu değerlendirdi.

İngiliz Irk ve Etnik Eşitsizlikler Komisyonu tarafından kısa süre önce yayımlanan raporun uyandırdığı tepkileri yakından izlediklerine dikkat çeken Wang, “Ülkede görülen ırklar arasındaki eşitsizliğin güzel gösterilmeye çalışıldığı, ırkçılık sorununun tarihsel ve kurumsal kökenlerine değinilmekten kaçınıldığı ve İngiliz sömürgeciliğinin tarihinin aklanmaya çalışıldığı rapor farklı çevreler tarafından eleştirildi.” dedi.

Sözcü Wang Wenbin, İngiltere’deki Afrika kökenli vatandaşların sağlık, eğitim, istihdam, konaklama ve adalet alanlarında haksız muameleye maruz kaldığını,  ülkedeki siyahi çocukların okula gitme fırsatı beyaz çocuklardan çok daha düşükken, siyahilerin tutuklanma olasılığının ise beyazlardan dört kat daha fazla olduğunu kaydetti.

Wang, “Verilere göre, 2019 yılında İngiltere’de, çoğu yasa dışı göç ve insan kaçakçılığı mağduru en az 136 bin köle işçi bulunuyordu. İngiliz polisi tarafından 2018’de ele geçirilen köle işçi sayısı 2017’ye göre üçte bir artarak 7 bine ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, İngiltere’deki bazı kişilerin yalan ve sahte bilgiler yayarak diğer ülkelerdeki insan hakları durumunu karalamaya çalışırken, kendi insan hakları sorunlarını çözme cesaretinin bulunmadığını, bunun bu kişilerin ikiyüzlülüğünü ve çifte standardını gösterdiğini ifade etti.

İngiliz Irk ve Etnik Eşitsizlikler Komisyonu tarafından kısa süre önce yayımlanan raporda, ülkede çarpıcı boyutta ırkçılık bulunmasına rağmen sistematik ve kurumsal ırk ayrımcılığı olduğuna dair bir kanıta rastlanmadığı kaydedildi.

Rapor, İngiltere’deki farklı çevreler ile başta BM İnsan Hakları Konseyi olmak üzere birçok uluslararası örgüt tarafından eleştirildi.