Haber: Mehmet Emre Öztürk

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, 7 uluslararası anlaşmanın uygun bulunmasına dair kanun teklifi kabul edildi. Söz konusu kanun teklifleri arasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kara Yoluyla Uluslararası Yük ve Yolcu Taşımacılığı Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi” de bulunuyor.

Çin ve Türkiye arasında artan ticaret hacminin bu kanun teklifinin kabul edilmesi halinde artış göstermesi bekleniyor. İki ülke arasında ithalat ve ihracat makasının Demir İpek Yolu projesi ile kapanmaya başladığı son günlerde Çin’e doğru yola çıkan trenler Türk ihracatçıları için büyük fırsatlar doğurmuştu.

VİZESİZ TAŞIMA İMKÂNI

2017 yılında Türkiye ile Çin arasında imzalanan uluslararası kara yolu anlaşması kapsamında ikili ve transit taşımalar için 20 bin adet, üçüncü ülke taşımaları için ise 10 bin adetlik geçiş belge kotasında anlaşmaya varılmıştı.

13 Mayıs 2017 tarihinde eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Çin Ulaştırma Bakanı Li Xiaopeng tarafından imzalanan anlaşmada iki ülke arasında geçişi kolaylaştıracak adımlar atılmıştı. Türkiye ile Çin arasında imzalanan uluslararası kara yolu anlaşması kapsamında ikili ve transit taşımalar için 20 bin adet, üçüncü ülke taşımaları için ise 10 bin adetlik geçiş belge kotasında anlaşmaya varılmıştı.

2018 yılında Beijing’de gerçekleştirilen Türkiye-Çin Kara Yolu Çalıştayı’nda, Çin sınırındaki Khorgos bölgesinden 90 km içeriye kadar olan Xinjiang/Urumçi bölgesinin serbest bölge olarak tanımlandığı ve bu bölgeye yapılan taşıma işlemlerinde Türk taşıyıcılarının vizeden muaf şekilde taşıma faaliyetinde bulunabileceği Çinli yetkililerce teyit edilmişti.

Vizesiz taşıma imkânları ile birlikte, Çin’in Khorgos bölgesine getirilecek Çin ihracat yükleri Türk taşımacıları tarafından vizesiz şekilde teslim alınacak ve gideceği ülkeye kadar yine Türk taşımacıları tarafından taşınacak.