Dış gezisini sürdüren Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kamboçya Başbakanı Samdech Techo Hun Sen ile dün Phnom Penh’te bir araya geldi.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, görüşmede Çin’le geleneksel dostluklarının çok eskilere dayandığını hatırlattı.  Hun Sen, dış müdahalelere boğun eğmeyerek, Çin’e Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang konularında güçlü destek sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

Hun Sen, Çin ile Covid-19 salgınıyla mücadele, ekonomi, ticaret ve altyapı gibi alanlardaki iş birliğini güçlendireceklerini söyledi.

Kamboçyalı lider, dış güçlerin bölgesel konulara karışmasını engellemek için Çin ile koordinasyonu yoğunlaştıracaklarının altını çizdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de görüşmede, Çin ile Kamboçya liderleri arasındaki uzlaşıları hayata geçirmeye, çifte kazanca dayalı iş birliğini derinleştirmeye ve böylece Çin-Kamboçya ortak kader topluluğunu oluşturarak iki halka yarar getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Kamboçya ile birlikte Kuşak ve Yol’un inşasını yoğunlaştıracaklarını belirten Wang Yi, Kamboçya’nın ASEAN dönem başkanlığını yürüteceği gelecek yıl boyunca, Çin ve ASEAN ülkeleri arasındaki “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”na ilişkin görüşmelerin tamamlanmasını temenni ettiklerini belirtti.