Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng, Çin’i ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile bugün video konferans yöntemiyle görüştü.

Han Zheng, Çin’in iklim değişikliğiyle mücadelede büyük çaba gösterdiğini ve gözle görülür başarılar elde ettiğini belirtti.

Han, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ortaya koyduğu 2030 itibarıyla karbon emisyonunda zirveye ulaşma, 2060 itibarıyla da karbon nötrlüğü elde etme taahhütlerinin, Çin’in Paris Antlaşması’nı kararlılıkla yerine getirme ve iklim değişikliğiyle mücadele etme konularındaki iradesini yansıttığını belirtti.

Çin ile ABD arasında iklim alanında yürütülen iş birliğinde Paris Antlaşması’nın temeline dönülmesi gerektiğinin altını çizen Han, iki tarafın daha önce belirlenen hedef ve kurallar doğrultusunda çaba göstererek küresel iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

İklim değişikliğiyle mücadelenin, ikili iş birliğinin önemli bir kısmını oluşturduğunu, bu alandaki çalışmaların önkoşulunun karşılıklı güven olduğunu ifade eden Han, ABD’den bu iş birliğinin ilerlemesi için elverişli koşullar yaratmasını istediklerini belirtti.

John Kerry, görüşmede iki tarafın yapıcı temaslarda bulunarak küresel sorunları birlikte ele alması gerektiğini dile getirdi.

Kerry, Çin’in bu konuda yaptığı katkıları kabul ettiklerini, Çin’le sıkı teması sürdürerek tehditlere karşı ortaklaşa hareket etmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.