Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün “Orta Halli Refah Toplumu İnşası Tamamlandı: Çin’in İnsan Hakları Davasında Parlak Bir Sayfa” adlı Beyaz Kitap yayınlandı.

Beyaz Kitap’ta Covid-19 pandemisinin ilk günlerinde Çin’in bütün gücünü seferber ederek tarihte eşi görülmemiş can kurtarma çalışması başlattığı hatırlatıldı.

Ülkenin dört bir yanından en seçkin doktorlar, en ileri teknolojiye dayalı donanımlar ve en acil ihtiyaç duyulan malzemelerin Wuhan kenti dahil olmak üzere Hubei eyaletine gönderildiğine işaret edilen Beyaz Kitap’ta verilen bilgilere göre, 24 Ocak-8 Mart 2020 tarihlerinde Hubei eyaletine 346 sağlık ekibinden toplam 42 bin 600 sağlık personeli ve 900’den fazla kamu sağlığı görevlisi gönderildi.

Özellikle ağır hastalanan 80 yaş üzerindeki 3 binden fazla yaşlının ölüm tehlikesinden kurtarılması, Çin’in her cana saygı gösterdiğinin ve her canı korumaya çalıştığının göstergesiydi.

Çin’de hastaların kurtarılması için tüm imkanların seferber edildiğine dikkat çekilen Beyaz Kitap’ta herhangi bir vakadan vazgeçilmediği ve herhangi bir hastanın tedavi görmeden bırakılmadığı vurgulandı.

Kitabın belirttiği gibi Çin hükümeti, hastaların tedavi görmeleri için ilgili masraftan muaf tutma ve yardım politikasını zamanında çıkardı. Masraf sıkıntısı olmadan hastalar zamanında tedavi gördü ve sağlık kuruluşları hastaları zamanında kabul etti. Böylece hastanın iyileşme oranı büyük ölçüde artırılırken hastalık ve ölüm oranları düşürüldü.

Çin, salgına karşı isabetli önleme ve kontrol çalışmasını normalleştirirken acil durumlara karşı özel tedbirler almaya devam ederek salgını kontrol ve önleme çalışmasında kazanılan başarıları koruyor.

Çin aynı zamanda Covid-19 aşılanmasını hızlandırarak bağışıklık duvarını oluşturuyor.