China Daily

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen hafta perşembe günü video konferans yoluyla düzenlenen Covid-19 aşı iş birliğiyle ilgili uluslararası forumun ilk toplantısında verdiği mesajda, Çin’in dünyaya 2 milyar doz Covid-19 aşısı ve Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX), programına 100 milyon dolar sağlayacağı sözü verdi. Bu, zaten dünyaya 700 milyon doz aşı vermiş Çin’in yeni koronavirüse karşı küresel mücadelesine son katkılarını oluşturuyor.

Çin Dışişleri Bakanı ve Devlet Konseyi Üyesi Wang Yi’nin başkanlık ettiği etkinlik, 21 Mayıs’ta yapılan Küresel Sağlık Zirvesi’nde salgına karşı küresel dayanışmayı desteklemek için alınan bir dizi önlemin parçası olarak Cumhurbaşkanı Xi tarafından önerilmişti. 

Farklı ülkelerden dışişleri bakanları veya aşı iş birliği çalışmasından sorumlu yetkilileri, Birleşmiş Milletler’in (BM) de arasında bulunduğu uluslararası kuruluşların yanı sıra ilgili şirketlerin temsilcilerini bir araya getiren toplantı, aşı tedariki ve dağıtımı konusundaki değiş tokuşu güçlendirmede onlara bir platform sağlıyor. 

ÇİN, AŞILARI KAMUSAL MAL YAPMADA ÖRNEK ROL OYNUYOR

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) 30 Temmuz’da 2021 Dünya Ticaret İstatistikleri Değerlendirmesini yayınladığı zaman, Covid-19 salgınının etkisi yüzünden geçen yıl mal ticaretinin yüzde 8 daraldığı ve hizmetler ticaretinin de yüzde 21 gerilediği uyarısında bulundu. Bunların toparlanması Covid-19 aşılarının hızlı ve adil dağıtımına bağlıdır. 

Geçen hafta çarşamba günü Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), zengin ülkelere, daha az gelişmiş ülkelere daha fazla aşı gönderilebilmesi için aşı kampanyalarını durdurması çağrısında bulundu. DSÖ’ye göre, düşük gelirli ülkeler aşı yokluğu yüzünden sadece her 100 kişiye 1.5 doz aşı yapabildi. 

Bazı zengin ülkelerin, milyonlarca doz aşıyı yoksul ülkelerin ihtiyaçlarını gidermek yerine depolarda tutmayı tercih etmesi iğrençten de öte bir durumdur. Bununla birlikte, forum, katılımcı ülkelere ve uluslararası kuruluşlara doğrudan önemli Çin aşı üreticileriyle iletişim fırsatı sunduğu için gelişmekte olan ülkelerin aşılara daha iyi erişim sağlaması konusunda güven artırıcı oldu. Yıllık üretim kapasiteleri şimdi 5 milyar doza ulaşan Çinli büyük aşı üreticileri sadece aşıları doğrudan sağlamıyor, aynı zamanda bu aşıların yerel olarak üretimi için olası iş birliği üzerinde duruyor. 

Uygulamalı sonuçlarıyla bu tür bir toplantı, bazı zengin ülkelerin gelişmekte olan ülkeler için aşı erişimi konusunda ev sahipliği yaptığı her şeyin lafta kaldığı bir toplantıyla kesin bir tezatlık oluşturuyor. Dünyayı ortak geleceğe sahip bir toplum olarak gören Çin, her zaman halk sağlığı krizini aşmada karşılıklı yardımlaşmayı ve uluslararası dayanışmayı savunmuştur. Bunun için Çin daha az gelişmiş ülkelerin virüse karşı mücadelesine yardım edebilmek için elinden geleni yapıyor.