Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CRI Türk’te Güçlü Özgan ve Barış Mutlu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Perinçek, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) video konferans yoluyla düzenlediği Dünya Siyasi Partiler Zirvesi’nden izlenimlerini aktardı.

22 konuşmacının 18’inin cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Doğu Perinçek, zirvenin çok başarılı geçtiğini belirtti.

Güney Afrika’dan başlayan ve Latin Amerika ülkelerine kadar uzanan bir katılımın yaşandığını kaydeden Perinçek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ÇKP’nin 100 yıllık başarıları ifade edildi. Ben de ÇKP’yi tebrik ettiğim mesajımda ‘Siz bin yılı yüz yıla sığdırdınız.’ demiştim. Öyle büyük başarılar kazandılar. Hem emperyalizme karşı hem de arkasından sosyalizmi inşada olağanüstü başarılı oldu ve 1949 yılında dünyanın en yoksul ülkesi durumunda olan Çin Halk Cumhuriyeti, bugün satın alma gücü açısından birinci ekonomi haline geldi. Yoksulluğu yendi, bu sosyalizmin başarısı. Sayın ÇKP Genel Sekreteri Xi Jinping de hep hegemonyacılığa ve zorbalığa karşı mücadeleyi kaydediyor. Ben 2017 yılında yaptığım açıklamada, Çin sosyalizminin ikinci bir Çin Seddi oluşturduğunu ifade etmiştim. Sayın Xi Jinping de bunu dile getirdi, etten ve kemikten ikinci bir Çin Seddi oluşturduklarını söyledi.

“ÇİN DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Dünyadaki bütün ilerici, sosyalist, anti-emperyalist partiler insan merkezli tutumlarda birleşmiş durumdalar. Bu son Covid-19 olayı da emperyalizmin insanların sorunlarını çözmede aciz kaldığını gösterdi. İnsanların problemlerini bencil, bireysel ekonomik programlarla çözemezsiniz. Çin gibi sosyalizmi inşa etmeye çalışan bir ülke dünyaya örnek oldu.

Kapitalizm hümanizme ihanet etti, bu çok tarihi bir gelişme. Karbon olayları ile dünyanın damı deliniyor. Bu damı hangi holding yamayacak? Ancak dünyaca kolektif projelerle insanlık el ele vererek bunları bertaraf edebilir. Denizler kirleniyor, siz bütün insanlığı birleştirmeden denizleri, doğayı kurtaramazsınız. Özel çıkarcılığın çaresiz kaldığı bir döneme giriyoruz, bu tür toplantılarda da bunlar vurgulanıyor.

Batı’dan da ilgi oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) de katılım oldu. Avrupa’dan Sırbistan Başbakanı’na söz verildi. Yine Avrupa’dan Birleşik Rusya Partisi’nin Genel Başkanı ve eski Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev konuştu. 4 saatlik bir programın içine 22’den fazla konuşma sığmadığı için Avrupa’dan Sırbistan ve İspanya konuşmacı oldu.”