Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres’i ağırlamayı beklediği kaydedildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılma kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Son dönemde BM ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi dahil uluslararası kuruluşların ve farklı ülkelerin yetkililerinin Beijing Olimpiyatları’na desteklerini ifade ettiklerini hatırlatan Sözcü, bu tavrın, sporun siyasallaştırılmasına karşı çıkıldığını gösterdiğini kaydetti.

Sözcü Wang, Çin’in diğer taraflarla birlikte Olimpiyat ruhunu hayata geçirerek tüm dünyaya güvenli ve güzel bir Olimpiyat oyunları sunmaya hazır olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün yaptığı açıklamada, “Olimpiyat Oyunları, sporun insanları bir araya getirme ve barışı ilerletme rolünü gösteren, muazzam öneme sahip bir olay. Bu bağlamda, herhangi bir siyasi boyutu olmaksızın ve Olimpiyat Oyunları’nın dünya barışı için bir araç olması gerektiği mesajını taşıyarak açılışa katılmayı arzuluyorum.” ifadelerini kullandı.