Çin Denizcilik Günü bugün kutlanıyor. Bu yılki denizcilik gününün ana teması “yeni bir deniz yolculuğuna başlayın ve deniz taşımacılığı için yeni bir gelecek yaratın” olarak belirlendi.

2005 yılında, Ming Hanedanı denizcisi Zheng He’nin ilk deniz yolculuğuna başladığı gün olan 11 Temmuz “Çin Denizcilik Günü” olarak belirlendi.

Çin’in güçlü bir denizcilik ülkesi haline getirilmesini bir inanç olarak gören Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, güçlü bir denizcilik ülkesine dönüşmenin Çin’e özgü sosyalizmin önemli bir parçası olduğuna işaret etti.

BİR NUMARALI DENİZ TAŞIMACILIK ÜLKESİ İNŞA EDİLECEK

Devlet inşasına daha iyi hizmet eden, dünya çapındaki bir numaralı liman inşasına hız verilmesi, yeni dönemde güçlü bir deniz taşımacılık ülkesinin inşa edilmesinin önemli parçasıdır.

Xi Jinping, dünya çapında bir numaralı limanlar inşa etmenin önemini defalarca vurguladı.

Kasım 2018’de Shanghai’da incelemelerde bulunan Xi Jinping, Yangshan Limanı’ndaki konuşmasında, güçlü ekonomi için güçlü denizcilik ve deniz taşımacılığının gerekli olduğuna dikkat çekti.

Günümüzde Çin, dünyada etki sağlayan bir deniz taşımacılık ülkesi haline gelerek güçlü deniz taşımacılık ülke inşası için yeni bir yolculuğa girdi.

2020 yılında Çin’deki limanlarda tamamlanan kargo hacmi 14,55 milyar tona, tamamlanan liman konteyner hacmi ise 260 milyon TEU’a çıktı. Liman kargo hacmi ve konteyner hacmi dünyada ilk sırada yer almaktadır.

2020 sonu itibariyle Çin’in nakliye filosunun toplam tonaj ağırlığı 310 milyonu bulup, dünyada ikinci sırada yer almaktadır.

2020 yılında ülke genelinde nehirlerdeki su yollarında 3 milyar 815 milyon tonluk yük sevkiyatı gerçekleştirilirken, 2020 yılı sonuna bu su yollarının uzunluğu 120.000 kilometreyi aşarak dünyada birinci sırada yer almaktadır.

2020 yılına kadar ülkede toplam 9 tam otomatik konteyner terminali inşa edildi. Diğer 7 terminal ise inşa aşamasındadır. Otomatik terminallerin tasarımı ve inşası ile liman makine ve ekipmanlarının üretim teknolojisi dünyanın önde gelen seviyesine ulaştı.

DENİZDE KADER ORTAKLIĞI OLUŞTURULMALI

Xi, 23 Nisan 2019’de Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’nin kuruluşunun 70’inci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende ilk kez “denizde kader ortaklığı” oluşturulması çağrısını ortaya koydu.

Denizde kadar ortaklığı oluşturulması ve 21’inci Yüzyıl Deniz İpek Yolu’nun inşası dahil “Çin Planları”, küresel deniz yönetişimi ve kaynaklarda iş birliği ve paylaşım için yeni bir düşünce yolu sunuyor.

Xi Jinping, 6 Temmuz 2021’de Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Dünya Siyasi Partileri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, daha fazla ülke ve halkın kalkınma meyvelerini paylaşması amacıyla, Kuşak ve Yol iş birliği inşasının yüksek nitelikli bir şekilde inşa edilmesi ve küresel bağlantı şebekesinin artırılması için uluslararası toplumla birlikte çaba göstereceklerini dile getirdi.

Aden Körfezi ve Somali sularındaki refakat görevine aktif olarak katılmak, deniz ekolojik medeniyetinin inşasını teşvik etmek, Birleşmiş Milletler çerçevesinde deniz yönetişim mekanizmalarının ve ilgili kuralların oluşturulmasına ve uygulanmasına tam olarak katılmak ve sürdürülebilir denizcilik hedefini yerine getirmek… Çin durmaksızın çaba harcamaya devam ediyor.