Global Times

Avrupa Parlamentosu (AP), geçen hafta perşembe günü Hong Kong ve Çin ana karasındaki yetkililere yönelik yaptırımların yanı sıra 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın diplomatik boykotu çağrısında bulunan bir karar aldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, geçen hafta çarşamba günü eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020 yılında uygulamaya koyduğu Hong Kong ile ilgili ulusal acil durum kararını uzattı. Bu iki gelişme birlikte, ABD ve Avrupa’da bazı insanlar arasında Çin’e karşı kör bir kibir ve paranoyaya işaret ediyor.  

AP, Batı toplumundaki en radikal ve aşırı ideolojilerin bir koleksiyonuna sahiptir ve geniş çapta dikkat çekmek için farklı siyasi ahlaksızlık girişimlerine bir alan sağlar. AP’de gerçekler, sorumluluklar ve sonuçlar dikkate alınmaksızın, bu Çin karşıtı güçler sadece en yüksek sesi ve en yüksek etkiyi sağlama girişiminde bulunuyorlar. Bu yüzden AP’nin kararı ve Avrupa Birliği’nin (AB) gerçek politikası arasındaki uçurum, parlamento ve üye devletlerin hükümetleri arasındaki Çin’e yönelik tavırdan daha geniştir.  

Bu sefer, AP büyük oranda ABD’nin yaptırım uyguladığı Hong Konglu yetkililerin listesini kopyaladı ve hatta Beijing Kış Olimpiyat Oyunları açısından ABD’nin ilerisine geçti. Çin ile gerçek ilişkileri göz önüne alındığında Avrupa ülkelerinin, AP’nin kararını uygulaması mümkün değil. Bazı medya kuruluşları bu kararın Avrupa Komisyonu’nun AP’nin düşüncelerini anlamayı sağlama almak için alındığını bildirdi. Ancak bu kararın, AP’nin Çin-Avrupa ilişkilerine yıkıcı etkisini de hafife alamaz. AP’nin mayıs ayında Çin-AB Kapsamlı Yatırım Anlaşması’nın onaylanmasını dondurma kararını kabul etmesi, anlaşmanın normal seyrinde gitmesini engelliyor. Bu, onların çabalarının nafile olduğunu kanıtlıyor. 

Çin-AB ilişkileri, AP üyelerinin sandığı gibi Çin’in tek taraflı olarak Avrupa’dan yardım arayışından ziyade eşit ve karşılıklı çıkar temelindedir. AB’nin Hong Kong ile Çin ana karasından yetkililere yaptırım uygularsa, karşılığında Çin’in misillemesine maruz kalacaktır. Kış Olimpiyat Oyunları dünyaya aittir ve Çin sadece oyunlara ev sahipliği yapacaktır. Beijing, bazı Avrupa güçlerinin Kış Olimpiyat Oyunları’na vereceği destek için temel çıkarlarını mübadele etmeyecektir. Bu insanlar Kış Olimpiyat Oyunları için değerlerini ve Çin için değerlerini fazla abartıyorlar.

ABD, HONG KONG İLİŞKİLERİ AÇISINDAN NEREDEYSE BÜTÜN YAPTIRIM KARTLARINI OYNADI

Biden yönetimi, önceki yönetimin Hong Kong’a karşı uyguladığı baskıyı devam ettirdi. Bu, Çin’in aldığı bir dizi karşı önlemin etkili olmaya devam edeceği anlamına geliyor. Hong Kong ilişkileri, Çin ve ABD arasındaki gerilimin en yüksek olduğu alanlardan biridir. ABD, Hong Kong ilişkileri açısından neredeyse bütün yaptırım kartlarını oynadı. Sonuç olarak onun caydırıcılığı çöktü. Biden yönetiminin, Trump yönetiminin eski yolunu takip etmesi, Trump yönetiminin başarısızlığını tekrarlayacağı anlamına geliyor. Bu Biden’ın ekibinin, bir çıkmazdaki hayal gücü eksikliğiyle selefi kadar beceriksiz olduğunu gösterecek.

Hong Kong ile Xinjiang ile ilgili konular Çin’in iç işleridir. Çin, ABD ve Batı’dan gelen talepleri reddediyor ve onlarla bu konuda şiddetli çatışmalara girmekte tereddüt etmiyor. Bu, Hong Kong ile Xinjiang’a yönelik yönetimin, yerel halkın yanı sıra tüm Çin halkının temel çıkarlarıyla uygun olduğunu gösteriyor. Çin geri adım atmayacak. ABD ile Batı’daki bazı güçler dönemi yanlış okudular ve meselenin özünü kavrayamadılar. Onlar, Hong Kong ile Çin ana karasına bir ders verilmesi gerektiğine inanıyorlar. Onların gerçek performanslarının ve durumun ne kadar anlamsız olduğu konusunda fikirleri yok. 

ABD ve Batı’nın bu kadar kontrolsüzce hareket edebildiği bir dönem olmadı. Washington ile Brüksel, Hong Kong ve Xinjiang meseleleri konusunda şiddetli meydan okumalar başlatmakta ısrar ederse, bu tür meydan okumaların sonuçlarını kabul etmeye hazırız. Gücümüzden ve koşullarımızdan eminiz ve ABD ile Batı’dan gelen baskıların Çin üzerinde önemli bir etkisi olacağına inanmıyoruz. Hong Kong ve Çin ana karasına yönelik bütün yaptırımlar acımasız karşılık alacak. ABD ile Avrupa çatışmadan Çin gibi benzer kayıplara maruz kalacak. Onlara kendilerini dizginlemeleri tavsiyesinde bulunuyoruz.