Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Çin’in yeni yılda da gelişmekte olan ülkelerin samimi ve güvenilir ortağı olmayı kararlılıkla sürdüreceğini söyledi.

Pakistan, dün G77’nin dönem başkanlığını devraldı. Video konferans yoluyla düzenlenen devir teslim töreninde Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun da bir konuşma yaptı.

Zhang Jun, 2021 yılında dönem başkanlığını yürüten Gine’ye gösterdiği çabalar nedeniyle teşekkür ederken, Pakistan’a da tebriklerini sundu.

Zhang Jun, dünya çapında Covid-19 salgını sürerken ve ekonomik toparlanmada zorluk yaşanırken, gelişmekte olan ülkelerin 2030 Gündemi’ni yerine getirmede birçok zorlukla karşılaştığını, bu koşullar altında G77 ve Çin’in rolünün öneminin arttığını belirtti.

Tarafların salgınla mücadelede iş birliğini derinleştirmesi gerektiğini vurgulayan Zhang Jun, ilaç ve aşı konularındaki iş birliğinin sürdürülmesi, gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişiminin kolaylaştırılması için çalışılması çağrısında bulundu.

Çinli temsilci, BM’nin kalkınma konusunu gündeminin merkezinde tutmayı sürdürerek, yoksulluğun azaltılması, kalkınmanın finansmanı, gıda güvenliği ve enerji güvenliği konularında gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarına dikkat çekmesi gerektiğini ifade etti.

Gelişmiş ülkeleri kalkınma konusundaki yardım taahhütlerini yerine getirmeye, sorumlu makroekonomik politikalar uygulamaya ve enflasyonun dünya çapında yayılmasını engellemeye çağıran Zhang, tarafların yeşil kalkınmayı teşvik etmesi, küresel ekolojik çevre yönetişimini iyileştirmesi, çok taraflılığı savunması ve küresel ortaklığı derinleştirmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin’in 2021 yılında 120’den fazla ülke ve uluslararası örgüte 2 milyar dozdan fazla Covid-19 aşısı göndererek yurt dışına en fazla aşı sağlayan ülke olduğuna işaret eden Zhang, Çin’in önümüzdeki 3 yılda, salgın sonrası dönemde ekonomik toparlanmayı desteklemek için gelişmekte olan ülkelere 3 milyar dolar sağlayacağını açıkladı.

Çinli temsilci, yeni yılda da G77 ile yakın iş birliğini sürdüreceklerini, gelişmekte olan ülkelerin samimi ve güvenilir ortağı olmayı kararlılıkla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.