Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile online zirve toplantısına katıldı.

Üç lider, iklim değişikliği, Çin-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri, salgınla mücadelede iş birliği ve başlıca uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Xi, insanlığın kader ortaklığının oluşumunu destekleyerek iklim değişikliğinin ele alınması alanında Fransa ve Almanya’yla iş birliğini güçlendireceklerini vurguladı ve “Çin, 2030’dan önce karbondioksit emisyonlarının zirvesine ulaşmak ve 2060 yılına kadar karbon nötr hedefini gerçekleştirmek için çaba gösterecek. Bu, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak Çin’in, dünyadaki en büyük karbon emisyonu azaltımını tamamlayacağı ve tarihte en kısa sürede karbon nötr hedefini gerçekleştireceği anlamına geliyor” dedi.

Tüm insanlığın ortak davası olan iklim değişikliğiyle mücadelenin jeopolitik bir pazarlık kozu, diğer ülkelere saldırmak için bir hedef veya ticaret engelleri için bir bahane olarak kullanılmaması gerektiğine işaret eden Xi, eşitlik, ortak ancak farklılaştırılmış sorumluluklar ve yeteneklere göre hareket ilkelerine bağlı kalarak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Anlaşması’nın uygulanmasını teşvik edeceklerini ve iklim değişikliği konusunda Güney-Güney iş birliğini aktif olarak sürdüreceğini de kaydetti.

Xi, gelişmiş ekonomilerin emisyonları azaltmada örnek olacakları, iklim finansmanı taahhütlerini yerine getirmede öncülük edecekleri, ayrıca gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğiyle mücadele için yeterli teknoloji ve yetenek inşasına destek sağlayacakları umudunu da dile getirdi.

Çin-Avrupa ilişkilerine de değinen Xi, Çin’in yüksek seviyeli dışa açılmayı genişleterek Fransız ve Alman işletmeler dâhil yabancı işletmelere eşit ve adil bir ticaret ortamı yaratacağını, Avrupa tarafının da böyle bir olumlu tavırla Çinli işletmelere davranması arzusunu dile getirdi.

Çin’in “aşı milliyetçiliğine” ve yapay bir bağışıklık boşluğunun yaratılmasına karşı çıktığına değinen Xi, gelişmekte olan ülkelerin zamanında aşı almalarına yardımcı olmak için Fransa ve Almanya dâhil olmak üzere uluslararası toplumla birlikte çalışmaya hazır olduğunu ve olimpiyat oyunlarına katılan sporculara aşı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Çin’in sıfır karbon taahhüdünün Çin’in sorumluluk dugyusunu yansıttığına dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkan Macron, Fransa-Çin ve Avrupa-Çin ekonomik ilişkilerini daha da ilerleterek Afrika’da yeşil kalkınmanın gerçekleştirilmesine yardımcı olmak ve gelişmekte olan ülkelerin borçlarının azaltılmasına yardımcı olmak için Çin’le ortak çaba göstereceklerini kaydetti. Macron, aşının adil dağıtımı için Çin’le iş birliğini güçlendireceklerini vurguladı.

Çin’in ulusal olarak belirlenmiş katkılarla ilgili hedefinin iklim değişikliğiyle mücadele için son derece önemli olduğunu belirten Almanya Başbakanı Merkel, Çin’in 14. Beş Yıllık Planı’nın Almanya-Çin iş birliğine de önemli fırsatlar getirdiğine işaret ederek iki tarafın Avrupa-Çin Yatırım Anlaşması’nın bir an önce onaylanıp yürürlüğe girmesi için ortak çaba göstermesi arzusunu dile getirdi.

Üç lider aşağıdaki konularda mutabakata vardı:

-Çok taraflılığa bağlı kalınarak Paris Anlaşması kapsamlı bir şekilde yerine getirilmeli, rasyonel, iş birliği ve ortak kazanca dayalı bir küresel iklim ıslah sistemi oluşturulmalı, liderler iklim zirvesinde olumlu, dengeli ve somut sonuçlar edinilmesine çaba harcanmalı;

-İklim politikalar diyalogu ve yeşil kalkınma alanındaki iş birliği pekiştirilerek iklim değişikliğiyle mücadele Çin-Avrupa iş birliğinin önemli destek gücü haline getirilmeli;

– Çin’in Kunming kentinde düzenlenecek Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı gibi çok taraflı gündemler yerine getirilmeli;

– COVAX planına destek verilerek sağlıklı, güvenli ve düzenli personel değişimi sağlanılarak istikrarlı endüstriyel zinciri korunmalı ve uluslararası ekonomik ve ticari iş birliğinin bir an önce normale dönmesi teşvik edilmeli;

-Gelişmekte olan ülkelerde enerji arzının verimli, temiz ve çeşitlendirilmiş bir yöne doğru ilerlemesine destek verilmeli.