Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Hua Chunying, dün akşam Japonya’nın Beijing Büyükelçisi Tarumi Hideo’yu acil toplantı için bakanlığa çağırarak, eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Taiwan ilgili ifadelerine tepki gösterdi.

Hua, Şinzo Abe’nin Taiwan meselesiyle ilgili ifadeleriyle Çin’in iç işlerine karıştığını, Çin’in egemenliğini açıkça ihlal ettiğini ve Taiwan’ın bağımsızlığını savunanlara destek verdiğini belirtti. Hua, bu girişimin uluslararası ilişkilerin temel normlarının yanı sıra, Çin ve Japonya arasındaki dört siyasi belgedeki ilkeleri ciddi şekilde ihlal ettiğini kaydetti.

Çin’in bu girişime kararlılıkla karşı çıktığını vurgulayan Hua, tarihte Çin’e karşı saldırı başlatarak Çin halkına karşı “çirkin suçlar” işleyen Japonya’nın Taiwan ile ilgili sorumsuzca değerlendirmeler yapma hakkına sahip olmadığının altını çizdi.

Hua, Japonya’yı Taiwan’ın bağımsızlığını savunanlara yanlış sinyaller vermeyi sonlandırmaya, Çin halkının ülkenin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma konusundaki kararlılık, irade ve gücünü küçümsememeye çağırdıklarını dile getirdi.