Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün video konferans yöntemiyle İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü.

2021’in Çin ve İran’ın diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Wang Yi, Çin’in İran’la iki ülke arasındaki iş birliği projelerini hayata geçirip kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni sonuçlar elde etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Wang Yi, ABD’nin düzenleyeceği sözde “Demokrasi Zirvesi” ile aslında demokrasi kisvesi altında dünyada bölünmeleri kışkırtmaya, çatışmalar yaratmaya ve diğer egemen ülkeleri Amerikan tarzı dönüşümü gerçekleştirmeye teşvik etmeye çalıştığını belirtti. Wang Yi, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yaklaşımın zamanın ruhuna aykırı olduğunu ve geleceği olmadığını söyledi.

İran nükleer sorununa da değinen Wang Yi, İran’ın makul taleplerini anladıklarını ve meşru hakları ile çıkarlarını korumasını desteklediklerini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran-Çin kapsamlı iş birliği projelerinin ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşıdığını ifade ederek, İran’ın her alanda Çin’le iş birliğini derinleştirmek istediğini kaydetti.

Abdullahiyan, İran’ın tek taraflılık, zorbalık ve çifte standardı reddettiğini ve Çin’in egemenliği ile iç işlerine müdahalelere karşı çıktığını dile getirdi.

Bakan Abdullahiyan, Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarıyla düzenleneceğine inancını da dile getirdi.

Abdullahiyan, Çin’in, Viyana’daki nükleer anlaşma müzakerelerinin yeniden başlatılmasındaki yapıcı rolünü takdir ettiğini ve İran’ın müzakereleri aktif bir şekilde sürdüreceğini bildirdi. Abdullahiyan, nükleer sorunu ve uluslararası meselelerde adaleti savunan Çin’le koordinasyonu güçlendirmeyi arzuladıklarını sözlerine ekledi.

İki taraf Afganistan meselesini de ele aldı.