Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin’deki Amerikan Ticaret Odası’nın (AmCham) son raporunun, Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayanması gerektiğini bir kez daha gösterdiği belirtildi.

AmCham tarafından dün yayımlanan 2021 yılında Çin’deki iş ortamına dair raporda, Çin’de faaliyet gösteren ABD’li şirketlerin Çin ekonomisinin büyümesine iyimser baktığı belirtildi. Rapor için yapılan araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 75’inin önümüzdeki iki yılda Çin piyasasına dönük beklentileri bakımından iyimser olduğu, yüzde 81’inin de faaliyet gösterdikleri sektörün büyüyeceğine inandığı kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında raporu değerlendirdi.

Zhao, raporun Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayanması gerektiği gerçeğini bir kez daha yansıttığını söyledi.

Araştırmaya katılan ABD’li şirketlerin üçte ikisinin Çin’deki yatırımlarını artırmayı planladığını hatırlatan sözcü, bunun yabancı sermayeli şirketlerin Çin piyasasına olan güveninin gün geçtikçe arttığını gösterdiğini ifade etti.

Sözcü, “Çin, reformları derinleştirerek dışa açılmayı genişletmeye devam edecek, piyasalaşma ve hukukun üstünlüğüne dayalı uluslararası bir iş ortamı kuracak; ABD’li şirketler dâhil olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden şirketlerin Çin’de yatırım yapmasına ve iş kurmasına kolaylık sağlayacak; Çinli ve yabancı şirketler arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin güçlendirilmesine destek verecek.” dedi.

Washington’dan açıklık, kapsayıcılık, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkelerini izleyerek, Çinli şirketlere mantık dışı sınırlamalar getirmeye ve baskı uygulamaya son vermesini istediklerini dile getiren Zhao, Çin’in ABD ile birlikte, işbirliğine odaklanarak anlaşmazlıkları çözmeye, ikili ekonomik ve ticari işbirliğinin sağlıklı gelişmesi için uygun koşullar yaratmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.