Ming Hanedanı (1368-1644) döneminin denizcisi Amiral Zheng He, 11 Temmuz 1405’te ilk deniz yolculuğunu gerçekleştirerek dünya çapında bir deniz yolculuğunun başlangıcını açtı. Bunun insan toplumu ve uluslararası ilişkiler üzerinde son derece derin bir etkisi oldu.

Zheng He’nin yaptığı seferler, Çinlilerin yurt dışına çıkmalarına ve denizlere gitmelerine olanak sağlayarak insan uygarlıklarının buluştuğu büyük sahnede muhteşem bir bölüm yazdı.

Bugün, deniz taşımacılığında, bilimsel araştırmalarda veya Çin ile dünyadaki diğer ülkeler arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel alışverişlerin genişletilmesinde olsun, Çin’in denizcilik endüstrisi, Zheng He’nin yolculuklarında kazanılan başarıları ve önemini sürdürerek dünya dikkatini çeken ünlü başarılar elde etti.

2005 yılında, Ming Hanedanı denizcisi Zheng He’nin ilk deniz yolculuğuna başladığı gün olan 11 Temmuz “Çin Denizcilik Günü” olarak belirlendi.

2020 sonu itibariyle, Çin’deki toplam okyanus nakliye gemisi sayısı 1499’a ulaştı, gemilerin net yük taşıma kapasitesi 54 milyon 570 bin tonu aştı.

3 milyon kilometrekarelik deniz alanına sahip olan Çin’in uluslararası ticaretinde malların yüzde 90’ı deniz yoluyla taşınmaktadır.

Zheng He’nin liderliğindeki filonun gerçekleştirdiği 7 sefer, dostluğu yayma, ekonomi ve ticareti teşvik etme ve dostane iletişimi artırmayı amaçlamaktadır. Bu dünyadaki ülkeler arasındaki değişimin modeli olarak kabul edilebilir.

Uzunluğu 167 metreyi bulan, toplam 7 kat ve 130 kişilik kapasiteye sahip olan Xuelong kutup keşif gemisi, Çin’in en büyük deniz keşif gemisidir.

“Xinpuyang” kodlu gemi Çin’in kendi gücüne dayanarak geliştirip tasarladığı en büyük ham petrol gemisidir. Toplam yük taşıma kapasitesi 308 bin tona çıkan gemi, tam yüklendiğinde su boşaltım tutarı 350 bin tonu aşar.