Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sözde Küresel Demokrasi Zirvesi’ni düzenlemesinin esas olarak Soğuk Savaş zihniyetini canlandırmayı hedeflediğini açıkladı.

Son günlerde dünya genelinde birçok önde gelen uzman, ABD’nin sözde Demokrasi Zirvesi’ni eleştirdi.

Rusya’nın ünlü düşünce kuruluşu Küresel İşler Komisyonu Genel Sekreteri Andrey Kortunov yazdığı makalede, ABD’nin “Küresel Demokrasi Zirvesi”nin “renkli dünyayı siyah-beyaza” dönüştürmeyi amaçladığını savundu.

ABD Atlantik Konseyi Araştırmacısı Daniel Fried ise ABD’nin sınırları içinde demokrasinin güç kaybetmesine yol açan nedenleri bulması ve mevcut eksikliklerini titizlikle çözmesi gerektiğini vurguladı.

Avustralya Lowy Enstitüsü Araştırmacısı Scott ise ABD’ye demokrasi bakımından eksikliklerinin otoritesini zayıflattığını kabul etme ve diğer ülkelerin demokrasilerinden bahsederken de alçak gönüllü olma çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında ABD’nin Demokrasi Zirvesi’ne yönelik eleştirileri değerlendirdi.

Zhao Lijian, dünyada eksiksiz demokrasinin bulunmadığına dikkat çekerek, tüm dünya ülkelerinin demokratik değerler konusunda ortak beklentilere sahip olduğunu kaydetti.

Çinli Sözcü, “ABD’nin renkli dünyamızı siyah-beyaza çevirmeye ve demokrasiyi kendi standartlarına göre tanımlamaya kalkışarak ülkeler arasındaki kültürel ve tarihi farklılıkları hiçe sayması, kendini demokrasi yargıcı ilan etmesi, aslında demokrasiye büyük bir hakarettir ve en büyük demokrasi karşıtlığıdır.”

Zhao Lijian, demokrasi örneği olmakla övünen ABD’nin demokrasi kisvesi altında demokrasiyi sabote etmesinin tüm dünya ülkelerine zarar vereceğini ve başarısızlıkla sonuçlanacağını vurguladı.