Yeni koronavirüsün (Covid-19) kaynağıyla ilgili araştırmalar konulu toplantı bugün çevrim içi ve çevrim dışı olarak düzenlendi. 160 ülkenin Çin’deki diplomatik misyon şefleri ile uluslararası kuruluşlardan temsilcilerin katıldığı toplantıya Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu başkanlık etti.

Ma Zhaoxu, toplantıda, Çin’in yeni koronavirüsün (Covid-19) kökenine yönelik araştırmalar hususundaki tavrının tutarlı ve net olduğunu söyledi. Söz konusu araştırma çalışmalarının bilimin konusu olduğunu vurgulayan Bakan Yardımcısı Ma, hiçbir ülkenin, sağlık ve can güvenliğini önemsemeyerek kendi siyasi çıkarları için bilimsel meseleleri siyasileştirmeye veya başka ülkeleri karalamaya hakkı olmadığını vurguladı.

Çinli Bakan, uluslararası toplum ve bilimsel çevreler tarafından tanınmış olan sonuç ve önerileri içeren Çin-Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Ortak Araştırma Raporu’na saygı gösterilmesi gerektiğini yineledi. Ma, Covid-19’un kaynağına yönelik araştırma çalışmalarının söz konusu rapor temelinde devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Rusya’nın Beijing Büyükelçisi Andrey Denisov, ülkesinin Covid-19’un kaynağına yönelik araştırmaların siyasileştirilmesine karşı çıktığını ve koordinasyon, açıklık ve çok taraflılık ilkeleri doğrultusunda virüsün kaynağının incelenmesini desteklediğini belirtti. Denisov DSÖ’nün, araştırmaları elde edilen bilimsel kanıtlar temelinde sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Somali’nin Beijing Büyükelçisi Awale Ali Kullane ise, Covid-19’un kaynağına dair Çin-DSÖ ortak raporunda bilimsel sonuçların yer aldığının altını çizdi. Awale Ali Kullane, halihazırda salgınla mücadeleye öncelik verilmesi gerektiğini kaydederek, Çin’in dünyada yüzden fazla ülkeye 800 milyon doz aşı sağladığını ve küresel salgınla mücadele çalışmalarına büyük katkı yaptığını ifade etti.