Haber: Gökhun Göçmen

Asya’nın Davos’u Boao Asya Forumu sona erdi. Dört günlük zirveyi CRI Türk için yorumlayan gazeteci Recep Erçin, Batı’nın kurduğu düzenin uluslararası kurumları güven krizi içine soktuğuna işaret ederek “Çin şimdi kadim bilgeliği ile dengeyi yeniden sağlıyor.” ifadesini kullandı.

Dünyanın üretim merkezi haline gelen Asya ülkeleri Çin’in Hainan eyaletindeki Boao Asya Zirvesi’nde buluştu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede dünyanın geri kalanına kıyasla daha başarılı bir performans sergileyen ve ekonomik toparlanmaya öncülük eden Asya ülkeleri 4 günlük zirve boyunca önemli mesajlar verdi.

“Değişen Bir Dünya: Küresel Yönetişimi Güçlendirmek ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi İş Birliğini Güçlendirmek İçin El Ele Verin” başlığını taşıyan zirveye video mesaj gönderen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, küresel ekonomik entegrasyon çağrısında bulundu. Beijing yönetiminin dışa açılma sürecini Yabancı Yatırım Kanunu gibi hamlelerle derinleştirdiğine dikkat çeken Xi, ülkesinin Asya Medeniyetleri Diyaloğu İkinci Konferansı’na da ev sahipliği yapacağını duyurdu.

“İDEOLOJİK ÇATIŞMALARA KARŞI ÇIKMALIYIZ”

Dünyanın salgınlar ve artan korumacılık eğilimleri ile değişimin eşiğine geldiğine dikkat çeken Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Covid-19, dünyanın dört bir yanındaki insanlara Soğuk Savaşı, sıfır toplam zihniyetini reddetmemiz ve yeni bir Soğuk Savaş’a ve her ne şekilde olursa olsun ideolojik çatışmaya karşı çıkmamız gerektiğini daha da açık hale getirdi.” açıklamasını yaptı.

Çin lideri barış içinde yaşama konusunda ısrar edeceklerinin altını çizdiği konuşmasında “Bir veya birkaç ülkenin koyduğu kuralların diğerlerinin empoze edilmesine izin vermemeliyiz veya belirli ülkeler tarafından sürdürülen tek taraflılığın tüm dünyanın hızını belirlemesine izin vermemeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ayrıca giderek daha fazla önem kazanan iklim krizi hakkında da “karbon nötr” hedefine ulaşacakları sözünü yineledi.

Gazeteci Recep Erçin: Cumhurbaşkanı Xi’nin yeşil ekonomi için verdiği mesajlar dünyanın geri kalanı için de bu anlamda kerteriz işlevi görecektir.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) uluslararası kuruluşlarında temsil edildiği Boao Asya Zirvesi, Türkiye’deki uzmanlar tarafından da dikkatle takip ediliyor. Aydınlık Gazetesi Ekonomi Servis Şefi Recep Erçin, CRI Türk’e yaptığı açıklamada forumun “Yönetişim” üzerinde durmasının önemine dikkat çekerek Çin’in Batı tarafından unutulan değerleri yeniden gündeme getirdiği aktardı. Erçin bu bağlamda “Merkez kapitalist devletlerin çevreyi sömürdüğü son iki yüzyıla karşı Çin, 21. yüzyılda refahı bütün uluslara yayma motivasyonuyla sahneye çıkmış durumda. Bu anlamda küresel yönetişim kavramının sahiplenilmesi önem arz ediyor. Çin bunu bir sözden ibaret de tutmuyor. Karbon nötr bir ülke olma taahhüdü ile küresel hedefler için öncü olduğunu kanıtladı.” diye konuştu.

“ÇİN KADİM BİLGELİĞİ İLE DENGEYİ KURDU”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli dünya düzeninin uluslararası kurumları büyük bir güvensizlik içine attığına işaret eden gazeteci Recep Erçin konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Küresel Yönetişim kavramı Batı’nın öne sürdüğü ancak unuttuğu bir değer haline geldi. Bilhassa ABD’nin dünyanın esasen büyük bir köy olduğunu unutup Atlantik ötesinden yalnızca kendi çıkarına hizmet eden bir dünya kurma çabası uluslararası kurumları büyük bir güvensizlik ve işlevsizliğin içine attı. Küresel yönetişim kavramı ve bu çerçevede ortaya çıkan kurumlar esasen Batı’nın dünyanın geri kalanını hegemonyası altına almak için geçen yüzyılda yükselttiği değerlerdi. Buna karşın kadim bilgeliği ile Asya’nın yükselen gücü Çin, kendi kurmadığı bu oyunda dengeyi bulmayı başardı. Şimdi bütün dünya uluslarının refahı ve aslında bütün insanlığın aynı gemide olduğunu, bunun için de bir oyun teorisi çerçevesinde hareket etmemiz gerektiğini bize hatırlatan Çin oluyor.”