Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel ile yaptığı görüşmede, Çin’in başkalarının yerini almayı değil, kendini geliştirmeyi arzuladığını belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Xi görüşmede, Çin’in başkalarının yerini almayı değil, kendini geliştirmeyi arzuladığını söyledi.

Xi, “Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifi, ortaklaşa kalkınma için, istişare, beraber inşa etme ve paylaşım ilkeleri temelinde daha fazla fırsat yaratmayı amaçlıyor. Avrupa’nın uluslararası meselelerde daha aktif rol oynayarak, dünya barışı, istikrarı ve refahını korumasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Salgının ciddiyetinin küresel çapta hâlâ devam ettiğine ve ekonomik toparlanmada birçok belirsizlik bulunduğuna işaret eden Xi, dünyanın zıtlaşmaya veya sıfır toplamlı oyuna değil, karşılıklı saygıya ve samimi iş birliğine her zamankinden daha büyük ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Xi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada sadece tek sistem vardır; bu da merkezinde Birleşmiş Milletler’in (BM) yer aldığı uluslararası sistemdir. Dünyada tek bir kural sistemi vardır, bu da BM Tüzüğü temelinde oluşturulan uluslararası ilişki kurallarıdır. Uluslararası sorunlar müzakere yoluyla barışçıl bir şekilde çözülmelidir.”

Avrupa’yla iş birliğine ilişkin değerlendirmede bulunan Xi Jinping, Covid-19 tedbirleri alınması ön şartıyla, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkeleriyle personel iletişimini hızlandırmaya hazır olduklarını ifade etti. Xi, bu konuda şunları söyledi:

“Çin ile AB arasında imzalanan Coğrafi İşaretler Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden bu yana geçen birkaç ay içinde, AB’den 134 coğrafi işaret Çin’de ve Çin’den de 110 coğrafi işaret Avrupa’da koruma altına alındı. Çin ayrıca, Kunming kentinde düzenlenecek Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15’inci Taraftar Konferansı’nda küresel biyolojik çeşitliliğin kaybolması eğiliminin önüne geçilmesi konusunda tarihi adımlar atılmasını sağlamak için Avrupa’yla temas ve eşgüdümü güçlendirmeye hazır.”

Afrika’yla yürütülen iş birliğine de değinen Xi, Çin ve Afrika’nın BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde kıtanın kalkınmasına destek vermek amacıyla beraber bir inisiyatif ileri sürdüğünü hatırlattı.

Çin’in 40’tan fazla Afrika ülkesine ve Afrika Birliği’ne Covid-19 aşısı sağladığına işaret eden Xi, Afrika ülkelerinin aşı üretimi kabiliyetini yükseltmelerine destek verdiklerini kaydetti.

Çinli Sinovac şirketi tarafından geliştirilen Covid-19 aşılarının Mısır’da şişelenmesinin kısa süre önce başlatıldığını anımsatan Xi, Çin’in Covax’a sağlama taahhüdünde bulunduğu 10 milyon dozdan oluşan ilk partinin üretiminin tamamlandığını ve bundan Afrika’nın da faydalanacağını sözlerine ekledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise konuşmasında, Çinli işletmelerin Fransa’ya yatırım yapmasından memnuniyet duyduklarını aktardı.

Macron, iklim değişikliğiyle mücadele ve biyolojik çeşitliliğin korunması gibi konularda Çin ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarını söyledi.

Çin’in Covid-19 aşılarının gelişen ülkelere adil şekilde dağıtılması konusunda oynadığı rolü takdir ettiklerini dile getiren Macron, bu konuda Çin ile iş birliğini güçlendirmeyi temenni ettiklerinin altını çizdi.

Almanya Başbakanı Merkel de, aşıların adil şekilde üretiminin ve dağıtımının sağlanması, personel iletişiminin ve ticari faaliyetlerin toparlanması gibi meselelerde Çin ile iş birliğini derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Merkel ayrıca, “Çin ile Avrupa arasındaki ilişki çok önemli ve iki taraf arasında birçok iş birliği alanı mevcut. İki taraf, karşılıklı saygıyı arttırmalı, diyaloğu güçlendirmeli ve farklılıkları azaltmalı.” dedi.

Üç lider ayrıca, İran nükleer sorunu, Afganistan ve Myanmar gibi meseleler hakkında fikir alışverişinde bulundu.