Çin’in Ay keşif programının Baştasarımcısı Wu Weiren, programın dördüncü aşamasına dair fizibilite çalışmalarının tamamlandığını, Çin’in Ay’ın güney kutbunda uluslararası bir araştırma istasyonu kurmayı planladığını kaydetti.

Wu, Çin’in Ay keşif programının dördüncü aşaması kapsamında Chang’e-6 ile Ay’ın güney kutbundan numune toplanması, Chang’e-7 tarafından Ay’ın güney kutbunun kaynaklarının ayrıntılı şekilde araştırılması ve Chang’e-8’in araştırma istasyonunun inşasına hazırlık için kilit teknolojileri test etmesi olmak üzere toplam üç misyonun gerçekleşmesinin planlandığı bilgisini verdi.

Wu, “Ay araştırma istasyonu projesi başarılı şekilde uygulanırsa Çin, Ay’a insanlı iniş gerçekleştirmeye de çok yaklaşacak.” dedi. Wu, Çinli bilim insanları ile mühendislerin Ay’a iniş hakkındaki araştırmaları sürdürdüğünü kaydetti.

Çin’in Ay’ın güney kutbuna iniş gerçekleştirmeyi de düşündüğüne işaret eden yetkili, söz konusu inişin başarıyla gerçekleşmesiyle araştırma istasyonunun inşasının da aşamalı olarak ilerletilebileceğini sözlerine ekledi.